Daržinis poras (prieskoniniai augalai)

DARŽINIS PORAS   (ALLIUM PORRUM L.)

Lelijinių (Liliaceae) šeimos prieskoninis ir daržovinis augalas, kurio kilmė nėra tiksliai nustatyta, tačiau manoma, kad jis kilęs iš Pietų Europos. Auginamas įvairiose šalyse. Daugiau paplitęs rytų europos dalyje ir Kaukaze. Tai senas kultū­rinis augalas, dar senovės egiptiečių, graikų ir romėnų buvo labai vertinamas ir vartojamas kulinarijoje bei liaudies medicinoje. Lie­tuvoje daržinį porą daugiau augina miestų ir priemiesčių gyven­tojai, o dabar pradėjo auginti ir ūkiai, esantys arčiau didesnių pramonės centrų. Kaimuose porų auginama ir vartojama mažai.

Daržinis poras yra dvimetis arba daugiametis, kartais vienme­tis žolinis augalas. Svogūnas pailgas, be šoninių svogūnėlių arba su keliais mažais svogūnėliais. Stiebas 30-80 cm aukščio, lapuo­tas. Lapai pailgai lancetiški arba linijiški, šviesiai žali iki tamsiai melsvos spalvos, mėsingomis makštimis, 10-30 mm pločio. Žiedy­nas rutuliškas, be svogūnėlių. Žiedeliai balkšvi arba rožiniai. Vai­sius – tribriaunė dėžutė, kurioje esti 2-6 juodos sėklos.

Porai auginami pakankamai drėgnoje, derlingoje, iš rudens mėšlu patręštoje, giliai suartoje priemolio dirvoje. Jiems netinka rūgščios dirvos. Gerai auga, patręšus kompostu bei azoto trąšomis.

Dauginami sėklomis, kovo viduryje sėjant jas į šiltadaržius ar­ba dėžutes. Dėžutes su pasėtomis sėklomis reikia laikyti šiltai ir žiūrėti, kad neperdžiūtų. Daigai auga lėtai. Gegužės viduryje jie sodinami į dirvą. Sodinant daigams reikia patrumpinti šakneles ir sodinti 10-15 cm gyliu, 50 cm tarpueiliais, 10-15 cm atstumu tarp augalų. Pasodinti daigai palaistomi. Augant naudinga juos

keletą kartų apkaupti, kad išaugtų ilgesnė baltoji stiebo dalis, kuri vartojama maistui.

Daržinis poras pirmais augimo metais sudaro netikrą stiebą iš vamzdiškai susuktų lapų makščių, o antrais metais žydi ir bręsta sėklos. Vartojimui skirti augalai iškasami pirmųjų augimo metų rudenį – spalio antroje pusėje ar net lapkričio pradžioje, nes jiems mažesni šalčiai nekenkia. Iškasti porai sudedami rūsyje į smėlį ir laikomi 0°C temperatūroje. Galima laikyti tuščiuose in-spektuose, apkasus žemėmis ir uždengus nestoru šiaudų sluoksniu, arba arti pastato 0,5 m gylio tranšėjose. Sėklai paliktus sekiojus galima laikyti rūsyje arba palikti žiemoti dirvoje, tik prieš užšą­lant reikia apkaupti.Sėklos pradeda bręsti tik rug­sėjo pabaigoje.

Daržinis poras yra labai malonaus aromato bei švelnaus skonio. Vertinamas dėl mineralinių druskų, cukrų, eterinio aliejaus ir vita­mino C, kurio vidutiniškai esti 61,33 mg%. Poruose esančios veikliosios medžiagos gerina medžiagų apykaitą. Vartojamas įvairiems mėsos, žuvies, daržovių valgiams bei sriuboms paskaninti. Iš virtų bei žalių porų galima paruošti karštus patiekalus ir salotas.