Figmedis, fikusas

figmedis
figmedis

Figmedis, fikusas (Ficua elasticct )

Silkmedinių (Moraceae) šeimos, tipingas atogrąžinių Indijos augalas, kuriuose jis išauga iki 20—25 m aukščio. Augalas imi baltų, pieniškų, 17,3% kaučiuko turinčių sulčių, kurios gau-m.ii sunkiasi, pažeidus lapą ar šakutę.

Nors fygmedis drėgnų atogrąžinių miškų augalas, bet mūsų kambariuose net prie langų, esančių rytų ar vakarų pusėje, jis |mičiasi neblogai, jei tik jam yra sudarytos reikiamos sąlygos. Vasarą jį reikia laistyti gausiai, o žiemą — rečiau ir saikingiau, nes perlieto žiemą fygmedžio lapai geltonuoja ir krinta. Nereikia |o laistyti šaltu vandeniu ar laikyti skersvėjyje, nes nuo to lapų pakraščiuose ir palei lapų gyslas dažniausiai atsiranda smulkių gelsvų dėmelių, panašių į rūdis. Mažus figmedžius pavasarį ir va­sarą reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Pavasarį (kovo—balandžio mėnesiais) fygmedį reikia perso­dinti. Jauni figmedžiai persodinami kasmet, dideli — kas 3—4 me­lui. Žemių mišinys sudaromas iš 1 dalies durpinės, 1 dalies velė­ninės, 1 dalies lapinės žemės ir 0,5 dalies smėlio. Neturint šių že­mių rūšių, figmedį galima persodinti į lapinės ir inspektinės žemių mišinį.

Sveiką ir sparčiai augantį figmedį vasarą galima tręšti galvijų mėšlo srutomis (4 dalims vandens 1 dalis srutų) arba mineralinių trąšų mišiniu (1 1 vandens 1,5 g amonio salietros, 1 g kalio drus­kos ir 2 g superfosfato).

Figmedis veisiamas sėklomis ir ūgliais. Kambaryje auginamas lygmedis nežydi ir sėklų neduoda. Sėklos gaunamos iš atogrąži­nių kraštų ir sėjamos į žemių mišinį, sudarytą lygiomis dalimis iš lapinės ir durpinės žemės.

Ūgliais jis veisiamas anksti pavasarį. Ūgliai sodinami į drėg­ną smėlį arba įstatomi į butelį su vandeniu, kurį reikia nuolatos keisti. Butelis laikomas šiltoje ir šviesioje vietoje.

Figmedį galima veisti ir tokiu būdu: ant stiebo arba šakos ar­čiau viršūnės (viršūnėje paliekama 2—3 lapai) daroma įpiova. Kad žaizda nesuaugtų, i įpiova įkišamas plono stiklo gabaliukas. Įpjova aprišama drėgnomis samanomis arba uždengiama išpjautu šonu vazonu, kuris prikemšamas samanų. Samanas reikia nuola­tos drėkinti. Šiuo būdu veisiamas fygmedis įsišaknija per mėnesį.

Jaunų figmedžių, išaugusių iki 70—100 cm aukščio, viršūnė nupjaunama, kad pradėtų šakotis. Norint išauginti gražios formos figmedį, reikia kas 3—4 metai nuplauti šakų viršūnes. Negenimo figmedžio viršūnė linksta žemyn ir nesišakoja. Figmedį reikia genėti pavasarį, prieš pradedant jam augti.