Kodėl kvepia gėlių žiedai?

Pavasarį, vasaros pradžioje ar vasaros metu, kai išsiskleidžia gėlių žiedai, jie pradeda skleisti vieną už kitą nuostabesnius aromatus. Smagu, praeinant pro šalį, prikišti nosį arčiau prie alyvos šakelės ar rožės žiedo ir pajausti gaivaus aromato spalvas. Neprofesionalo mintimis galima spėti, kad tokiu būdu augalai bando prisivilioti bites, kad būtų apvaisinti gėlių žiedai. O ką sako profesionalai? Kodėl gėlės kvepia?

moteris geles kvapas

Kvapus išskiria daugelio augalų rūšių žiedai. Kvapas paprastai yra sudėtingas, mažos molekulinės masės junginių mišinys, kurį gėlės išmeta į atmosferą. Mišinio struktūra, spalva ir kvapas yra svarbūs veiksniai pritraukiant augalo žiedų apdulkintojus. Nors gėlės gali būti identiškos spalvos ar formos, nėra dviejų gėlių žiedų, kvepiančių tuo pačiu kvapu, nes yra didžiulė lakiųjų junginių, jų santykinės ir tarpusavio sąveikos įvairovė. Taigi, kvapas yra signalas,  nukreipiantis apdulkintojus link tam tikros gėlės, kurios nektaras arba žiedadulkės jiems yra kaip atlygis. Gėlių kvapai išskiriami, kad pritraukti tiek ilgais, tiek trumpais nuotoliais skraidančius vabzdžius ir vaidina svarbų vaidmenį, jiems nustatant augalo vietą ir atsirenkant žiedus. Lakiosios medžiagos yra ypač svarbios naktiniams drugiams, kurie aptinka ir aplanko gėles naktį. Žiedų rūšys, kurias apdulkina bitės ir musės yra saldaus kvapo, o apdulkinamos vabalais išskiria stiprius, pelėsiais atsiduodančius, aštrius ar vaisinius kvapus.

Iki šiol mažai yra žinoma apie tai, kaip vabzdžiai reaguoja į atskirus gėlių kvapų komponentus, bet akivaizdu, kad jie sugeba atskirti sudėtingus kvapų mišinius. Gėlių lakiosios medžiagos yra labai svarbios, siekiant pritraukti vabzdžius į gėlių žiedus ir atvedant juos link pagrindinių maisto išteklių žiedo viduje, taip pat suteikiant vabzdžiams galimybę atskirti augalų rūšis ir net atskiras vienos rūšies gėles. Pavyzdžiui, augalų rūšys, kurias apdulkina tam tikrų rūšių vabzdžiai, išskiria skirtingus kvapus, atspindinčius tų vabzdžių uoslės jautrumą ar prioritetus. Pateikdamos tam tikroms vabzdžių rūšims specifinių kvapų signalus, gėlių aromatais palengvinamas vabzdžių gebėjimas atrasti tam tikro maisto šaltinius, taip padidindamas vabzdžių maitinimosi efektyvumas. Tuo pačiu metu, užtikrinamas sėkmingas žiedadulkių perdavimas, seksualinė reprodukcija, kuri yra naudinga patiems augalams.

Augalai linkę skleisti savo kvapus didžiausiais kiekiais tik tada, kai gėlės yra pasirengusios apdulkinimui, ir kai potencialūs apdulkintojai taip pat yra aktyvūs. Augalus, maksimaliai išskiriančius kvapus dienos metu, daugiausia apdulkina bitės ar drugeliai, o tuos, kurie skleidžia savo aromatus naktį, dažniausiai apdulkina naktiniai drugiai ar kiti naktiniai vabzdžiai. Žiedams vystantis, ką tik išsiskleidę ir jauni žiedai, kurie nėra pasirengę veikti kaip žiedadulkių donorai, gamina ir išskiria mažiau kvapų ir yra mažiau patrauklūs vabzdžiams – apdulkintojams, negu jau subrandinti gėlių žiedai. Kai gėlė jau buvo pakankamai apdulkinta, augalo žieduose pradeda vykti kiekybiniai ir kokybiniai pokyčiai, vedantys į žiedų patrauklumo mažėjimą, kas padeda nukreipti vabzdžius į neapdulkintus augalų žiedus, kas padeda užtikrinti kuo geresnę augalų reprodukciją.

Argi tai nėra genialu? Kas slypi už viso šio pritraukimo kvapais, augalo reprodukcijos ir vabzdžių maitinimosi mechanizmo? Ar matote panašumus tarp gėlių ir vabzdžių, vyro ir moters santykių?