Smidras

Smidras
Smidras

Smidras (Asparagus)

Lelijinių (Liliaceae) šeimos augalas. Gentis apima. 100 rūšių žolių, puskrūmių, lianų. Kambariuose ir šiltnamiuose daugiausia auginamos šios smidrų rūšys: A. Sprengeii Rgl. ir A. plumosus Baker., abi kilusios iš Pietų Afrikos.
A. Sprengeri. Stiebai ploni, ilgi, padengti smulkiomis, linijiškomis kladodijomis (pakitusios šakutės), svyra žemyn. Žiedai balti, smulkūs, stipriai kvepia.
A. plumosus. Stiebai vijokliniai, dygliuoti. Kladodijos adati¬nės, labai smulkios. Yra ir nevijoklinė žemaūgė forma — narius hort.
Smidrai naudojami ne tik kambariams dekoruoti, bet ir kaip žalias priedas puokštėms sudaryti, vainikams pinti ir gėlių krepšeliams papuošti.
Veisiami sėklomis ir dalijant kerą. Sėklos sėjamos kovo— balandžio mėnesiais į lapinę žemę dėžutėse arba vazonėliuose. Daiginama, esant 20—25° temperatūrai. Daigai pikuojami po vieną į 8 cm skersmens vazonėlius. Imamas toks žemių mišinys: 1 dalis velėnines, 1 dalis inspektinės, 2 dalys lapinės ir 1 dalis smėlio. Vasarą sėjinukai laikomi užpavėsintame inspekte. Iki rudens jie persodinami dar du kartus, kaskart duodant vis didesnį vazonėlį. Augimo metu patartina bent 1—2 kartus per savaitę palaistyti praskiestomis srutomis (1 dalis srutų — 4 dalys vandens). Gerai žiemoja retai laistomas 10—15° temperatūroje.
Smidras veisiamas, kai pavasarį persodinamas. Išimtas iš  vazono   kerelis   dalijamas į  2—3 dalis,  kurios atskirai  sodinamos į anksčiau nurodytą žemių mišinį, atitinkamo dydžio vazonėlius.