Vazoninė lapinė gėlė – Fikas

FIKAS (Ficus). Silkmedinių (Moraceae) šeimos augalas. Tropiniuose kraštuose auga apie 1000 šios genties rūšių. Tai iki 40 – 60 m aukščio medžiai, krūmai ir lianos. Lapai odiški, blizgantys, maži ir dideli.

Pikai labai puošnūs, gerai auga kambariuose. Seniau buvo labai mėgstami ir dažnai auginami, vėliau pamiršti. Šiuo metu vėl madingi. Ypač pa­plitę mūsų kaimyninėse socialistinėse šalyse. Dabar išvesta gražių margalapių formų. Sie augalai ne­dideli, nelabai šakoti, konkuruoja su tokiais puoš­niais augalais kaip krotonmedis ir kt.

Kambariuose dažniausiai auginamas stambialapis fikas (Ficus elastica Roxb.), kilęs iš Rytų In­dijos. Lapai elipsiški, odiški, tamsiai’ žali, blizgan­tys, 20 – 30 cm_ ilgio ir 10 – 15 cm pločio, išsilaiko kelia metus. Pažeidus stiebą ar lapą, sunkiasi baltos lipnios sultys, kuriose yra kaučiuko. Augalas auga Labai sparčiai. Palankiomis sąlygomis kas savaitę iš­auga po vieną lapą. Savaime beveik nesišakoja. Kad augalas šakotųsi, reikia genėti. Stiebo viršūnė 60 –  80 cm aukštyje nupjaunama. Netrukus pradeda aug­ti 3 – 4 nauji šoniniai ūgliai, kurie vėliau trumpi­nami. Pjūvių vietose išsiskiriančias pieniškas sultis reikia nusausinti vata ar sugeriamu popieriumi. Ge­riausia genėti pavasarį  –  balandžio mėn. Taip ge­nint, per kelis metus išauga gražus šakotas au­galas.

Dauginimas. Kambariuose ir šiltnamiuose tikai sėklų neišaugina, todėl dažniausiai dauginami ve­getatyviniu būdu: viršūniniais ir stiebo auginiais. Viršūniniai auginiai ruošiami iš ūglių viršūnių. Stie­bas supjaustomas taip, kad kiekvienoje dalyje būtų po vieną lapą. Apatinis pjūvis daromas žemiau lapo, paliekant pusę tarpubamblio, viršutinis  –  2 – 3 cm virš lapo. Ilgesnę šakutę galima supjaustyti į kelis ir keliolika auginių. Auginiai šaknydinami smėlio” ir durpių mišinyje arba vandenyje. Prieš sodinant jie kelias valandas palaikomi šiltame vandenyje, kad išbėgtų ir išsiplautų lipnios sultys. Po to pjūviai padžiovinami ir auginiai sodinami. Lapas prieš so­dinant lengvai susukamas ir pririšamas prie kuoliuko, kuris smeigiamas į substratą kartu su auginiu. Kad auginys geriau įsišaknytų, jo apačia iškeliama. Saknydinti galima dėžutėse, mažuose vazonėliuose ir ant stelažų. Dauginimui daromos ir specialios spin­tos. Prieš sodinimą patartina auginius 8 – 12 va­landų pamirkyti heteroauksino tirpale (0,1 – 0,2 tabletės 1 litrui vandens).
Auginiai į substratą sodinami negiliai (2 – 3 cm), pumpuras neužžeriamas. Gerai, jei dauginimo dėžė iš apačios šildoma iki 25 – 28° C, palaikoma drėgna aplinka. Tinkamiausias laikas dauginti kovo – balan­džio mėn. Auginiai įsišaknija per 4 – 5 savaites. Na­mu, sąlygomis viršūninius auginius galima šaknydinti butelyje su vandeniu. Į vandenį patartina įmes­ti kelis medžio anglies gabalėlius, truputį cukraus. Laikoma šiltoje ir šviesioje vietoje, vanduo keičia­mas.
Auginimas. Įsišakniję auginiai iš pradžių sodi­nami į 10 cm skersmens, vėliau į 12 cm puodelius. Tinkamiausias velėninės, lapinės, mėšlinės žemės ir smėlio lygių dalių mišinys. Labai gerai į žemę pri­dėti kaulų miltų arba ragų drožlių (1 kg žemės 3 g miltų). Iki 3 metų augalai persodinami kasmet, o suaugę kas 3 – 4 metai. Geriausia persodinti ko­vo – gegužės mėn. Suaugusiems augalams daugiau pridedama velėninės žemės. Fikas geriau auga vi­dutinio šiltumo kambariuose ir šiltnamiuose. Labai šiltose patalpose leipsta lapai. Nemėgsta saulės kai­tinamų vietų. Todėl šiltnamiai turi būti užpavėsinami, o kambariuose geriau laikyti toliau nuo langų. Vasarą laistoma gausiai, dažnai nupurškiama. Kambariuose auginamų fikų lapai šluostomi kempi­ne ar drėgnu skudurėliui Žiemą laistoma saikingai, ypač šaltesnėje patalpoje. Nuo drėgmės pertekliaus pradeda gelsti ir kristi lapai. Žiemą palankiausia 14 – 16° C temperatūra. Laistant šaltu vandeniu, lapų pakraščiuose atsiranda gelsvų dėmių. Saugoti nuo skersvėjų, ypač žiemą, nes krinta lapai.

Fikus patartina tręšti praskiestomis srutomis, mineralinėmis trąšomis (20 g amonio salietros, 10 g kalio druskos, 20 g superfosfato 10 1 vandens).
Tręšiama nuo kovo iki spalio mėn. Jeigu jauni la­pai pradeda smulkėti, o seni gelsti, fiką reikia daugiau tręšti, o pavasarį persodinti.
Dauginant viršūniniais auginiais, realizacijai au­galus galima išauginti per 5 – 6 mėnesius, stiebi-niais auginiais  –  per 8 – 10 ir daugiau mėnesių, 1 m2 išauginama   16 – 20 augalų.

Pritaikymas. Fikais galima puošti gyvenamas ir visuomenines patalpas. Erdvioms patalpoms tinka dideli šakoti medeliai, nedidelėms  –  geriau viena-stiebiai. Visuomeninėse, gamybinėse patalpose gali būti grupuojami įvairūs fikai arba jie derinami su kitais augalais.