Alyvų kenkėjai

Alyvinė pumpurinė erkė. (Eriophyes lowi Nal.). Tai mikrosko­piniai, verpsto formos voragyviai, gyvenantys pumpuruose.

Pažeisti pumpurai nenormaliai išsipučia ir dažnai neprasisklei­dę nudžiūsta, o jeigu ir prasiskleidžia, tai lapai būna smulkučiai, nuskurdę, pageltę. Sunykus pagrindiniams pumpurams, išsivysto daug smulkių šoninių pumpurų, iš kurių išauga trumpi ūgliai. Šakų viršūnės baigiasi šluotos pavidalo kuokštais, kurių trumpos šake­lės gausiai apkibusios pumpurais. Besidaugindamos erkutės gali apnikti visas krūmo šakas ir per keletą metų jas sunaikinti.

Žiemoja erkės pumpuruose. Pavasarį kurį laiką kenkia jauniems ūgliams, o vėliau sulenda į besiformuojančius pumpurus. Nuo vieno krūmo ant kito kenkėją gali pernešti vėjas, įvairūs gyvūnai ir žmonės.

Apsauga. Anksti pavasarį, brinkstant pumpurams, pažeistas šakas išpjaustyti ir sudeginti.

Alyvinis pjovėjas. (Otiorrhynchus rotundatus Sieb.). Tai 4— 6 mm dydžio, raudonai rudi vabalai, kurių galvos priekinė dalis

virtusi straubleiiu. Lervos baltos, be-kojės.

Vabalai išgraužia lapų pakraš­čiuose pailgas, siauras iškandas. Mai­tinasi naktį, dieną slapstosi žemėje po krūmais. Lervos gyvena žemėje, minta augalų šaknimis. Dažniausiai kenkia alyvoms, bet gali pažeisti li-gustrus, jazminus, sausmedžius, lanksvas ir kitus lapuočius.

Žiemoja vabalai. Pasirodo jau ba­landžio mėn. pradžioje. Kiaušinius deda į žemę, kur kenkėjas ir vystosi. Jauni vabalai labai kenksmingi lie­pos mėn.

Apsauga. Rudenį pašalinti nu­kritusius lapus, o žemę aplink krūmus perkasti ir įterpti 25% heksachlorano dusto ( 2 g/m2).

Alyvinė kandis. (Gracilaria syrin-gella F.). Tai mažas naktinis drugelis. Sparnai siauri, rusvi, priešakiniuose sparnuose yra baltos ir geltonos dė­mės. Vikšrai balzgani ar blyškiai ža­li; kojų 8 poros.

Vikšrai iš pradžių gyvena lapų minkštime. Ant pažeistų lapų atsi­randa netaisyklingos formos pūslėtos dėmės, lapai apdžiūsta, susiraito ir atrodo lyg apdeginti. Paūgėję vikšrai išlenda į paviršių ir voratinkliu suvynioja lapą į vamzdelį, kurio viduje gyvena ir maitinasi. Dažniausiai kenkia alyvoms, bet gali maitintis ir ki­tais lapuočiais,

Žiemoja lėliukės dirvoje. Drugiai pradeda skraidyti gegužės mėn. pabaigoje. Kiaušinius krūvelėmis deda lapų apatinėje pusėje ties gyslomis. Vikšrai sulenda į lapų minkštimą ir graužia įvairaus didumo ertmes. Paaugę vikšrai gyvena į vamzdelius susuktuose lapuose, o vėliau lenda į žemę, kur virsta lėliukėmis. Antros ge­neracijos drugiai skraido nuo liepos mėn. vidurio. Ši generacija paprastai būna gausesnė ir kenkia alyvoms iki rudens.

Alyvinė kandis yra pagrindinis alyvų kenkėjas, ypač paplitęs miestų parkuose bei skveruose. Smarkiai apnikti krūmai skurdžiai auga, menkai žydi, būna nelabai patvarūs žiemą.

Apsauga. Nutirpus sniegui, dirvą po krūmais reikia dulkinti 12% heksachlorano dūstu (4 g/m2). Tik išryškėjus pirmiesiems pa­žeidimo požymiams, alyvas purkšti 0,2% trichlormetafosu-3 arba fosfamidu.

Ligustrinis sfinksas. Vikšrai stambūs, žali, su stambiu ragu nugarinėje pilvelio dalyje.

Graužia lapus.