Lapsukė obelinė kandis

Lapsukė obelinė kandis

Simaethis pariana Cl.

Puola obelis, rečiau kitus vaismedžius. Pažeisti jų lapai paruduoja.

Po nukritusiais lapais arba po kamieno žievės atplaišomis žiemoja drugiai ir lėliukės. Drugiai  pradeda skraidyti gegužės mėn. Išskleisti sparnai yra 10—16 mm ilgio: prieki­niai — tamsiai rudai pilki (per vidurį eina laužytos šviesios juostelės, o pakraščiu – tamsi juostelė), o apatiniai — pil­kšvai rusvi, šviesesni.

Ant lapo apatinės pusės dažniausiai dedamas vienas kiau­šinis. Išsiritę vikšrai iš pradžių skeletuoja apatinę pusę, vėliau — ir viršutinę, voratinkliais pritraukdami lapo kraštus . Užaugę yra 10—12 mm ilgio, gelsvai žali, išmar­ginti blizgančiais rudais taškeliais . Galvos — šviesiai rudos. Yra 3 poros krūtinės ir 5 poros pilvelio kojų. Baikš­tūs — išvynioti iš lapo blaškosi ir greitai voratinklio siūlu leidžiasi žemyn. Daugiasluoksniai balti lėliukių kokonai būna pritvirtinti prie lapo vidurinės gyslos arba vaisiakočio. Per vasarą gali išsivystyti 2 generacijos. Antrosios generacijos, gausesnės ir žalingesnės, drugiai skraido lie­pos pradžioje.

Lietuvoje obelinių lapsukių kandžių būna gausu ir vietomis netgi masiška.

Apsaugos priemonės. Nedideliuose sodybų ir ko­lektyviniuose soduose nukritus lapams sukasti pomedžių dirvą. Prieš vegetacijos pradžią nugrandyti medžių kamie­nų bei storesnių šakų žievės atplaišas ir išbaltinti kalkių pienu. Jeigu per vegetaciją labai daug vikšrų, purkšti insek­ticidais. Chemines apsaugos priemones derinti su purški­mais nuo obuolinio vaisėdžio.