Mažasis žiemsprindis

Mažasis žiemsprindis

Operophtera brumata L.

Puola daugelį lapuočių medžių, tarp jų ir vaismedžius. Besi­skleidžiančius pumpurus, vėliau lapus, žiedpumpurius ir žiedus apgraužia maždaug 25 mm ilgio žali vikšrai. Išilgai jų šonų eina po 3 šviesias linijas, o nugaroje — rusva. Turi 2 poras pilvelio kojų, todėl sprindžiuoja.

Žiemoja kiaušiniai. Jie — apskriti, iš pradžių žalsvi, vė­liau juosvi — būna sudėti ant šakučių pumpurų pažastyse ir žievės įdubose. Skleidžiantis pumpurams, išrieda vikš­rai. Kai jų daug, visiškai nuėda pumpurus ir lapus, lieka tik storiausios gyslos. Kartais apgraužia ir vaisius.

Po 3—4 sa­vaičių, baigiant žydėti vaismedžiams, nusileidžia žemėn ir 5—10 cm gylyje virsta šviesiai rudomis lėliukėmis su dviša­kiu spygliuku gale. Drugiai išrieda rugsėjo ar spalio mėn.

Operophtera brumata mazasis ziemsprindis
Foto: Didier, CC BY-SA 2.0, Operophtera brumata – Mažasis žiemsprindis

Skraido vakarais ir naktimis iki lapkričio vidurio, kol būna iki 5 °C šilumos. Išskleisti patinų sparnai yra 28—30 mm, gelsvai rusvi ar pilkai rusvi, truputį tamsesnėmis sker­sinėmis linijomis. Per pilkus užpakalinius sparnus eina dvi skersos neryškios linijos. Patelių kūnas — verpstiškas, rausvai, kartais žalsvai pilkas, 10—12 mm, sparnai sunykę, maždaug 2—4 mm, jos neskraido, bet nurėpliojusios į lają, ant plonų šakučių padeda po 150—350 kiaušinių. Gene­racija — vienmetė.

Apsaugos priemonės. Nukritus lapams arba iki pumpurų išbrinkimo sodus purkšti ovicidais, o prieš žydė­jimą — insekticidais. Rugsėjo mėn. vais­medžių kamienus 60 cm aukštyje aprišti polietilenine 20 cm pločio juosta ir per jos vidurį 10 cm pločio ruožą aptepti tepalu, pagamintu iš autolo ir solidolo (1:2), arba klijais. Ropojančios patelės įklimpsta ir žūva.