Palmės

Palmės
Palmės

Palmės (Palmete)

Palminių (Palmaceae) šeimos augalai. Yra daugiau kaip 100 genčių ir apie 1200 rūšių. Dauguma palmių yra tropikų zonos augalai. Jos paplitusios Azijos, Australijos, Afrikos ir Amerikos kontinentų bei salynų tropikuose ir subtropikuose, Dauguma palmių medžių formos tiesiu, nešakotu beveik vienodo storio nuo apačios iki viršaus liemeniu, kuris neretai padengtas plaušais. Yra krūminių palmių ir vijoklinių iki 300 m ilgio liemenimis. Palmių lapai labai stambūs, plunksniški arba vėduokliški ir daugiausia susitelkę liemens viršūnėje.
Kambariuose ir šiltnamiuose auginamos šios palmės: chamedorėja (Chamaedoiea), Hoveja (Howea), livistona (Livistona), finikinė palmė (Phoenix), chameropsas (Chamaerops), kokosinė palmė (Cocos) ir kanapinė palmė (Trachycarpus).
Cliamedorėja. Ji kilusi iš tropikų Amerikos. Stiebai primena bambukus. Lapai plunksniški. Žiedai smulkūs, malonaus kvapo, sutelkti į šluotelės pavidalo žiedyną. Vienintelė palmė, pražystan-ti kambariuose.
Gražesnės rūšys: puošnioji cliamedorėja (Ch. elegans Mart). Kambario sąlygomis išauga iki 150—180 cm aukščio, daugiastiebė; Arenbergo chamedorėja (Ch. Arenbergiarta Wendl.) — 150—180 cm aukščio, vienastiebė, plačialapė. Gerai auga ir tamsiuose kambariuose; Ernesto-Augusto chamedorėja (Ch. Ernesti Augusti Wendl.) — 100—120 cm aukščio, vienastiebė.
Chamedorėja šviesos, šilumos ir drėgmės atžvilgiu didelių rei¬kalavimų nestato.
Mėgsta žemių mišinį, sudarytą iš 1 dalies viržinės, 1 dalies lapinės ir 1 dalies kompostinės žemės, 0,5 dalies smėlio ir nedidelio kiekio molio.

Hoveja. Viena iš gražiausių palmių, kilusi iš Australijos ir Ramiojo vandenyno salų. Lapai tamsiai žali, plunksniški. Kambariuose dažniausiai auginamos B e l m o r o (H. Belmoiana Becc.) ir  F o r s t e r o   (H. Forsteiana Becc.) hovejos.
Hoveja mėgsta šviesią saulės nekepinamą vietą. Gerai žiemoja 12—15° temperatūroje. Jaunoms hovejoms (1—3 metų) žemių mišlnys sudaromas iš i dalies lengvos velėninės, 0,5 dalies mėšlinės
dalies   smėlio,   suaugusioms       1   dalies   sunkios   velėninės,  dalies Lipinės, 1 (kilios mėšlinės ir 0,5 dalies smėlio.
Livistona. Graži ir greit auganti palmė. Lapai vėduoklės pavilkilo. Mėgsta užpavėsintą, šiltą vietą. Kiek blogiau pakelia sausą su  centriniu šildymu kambario  orą.
Puošnius lapus turi kiniškoji livistona (Livistona chinensis R, Br., sin. Latania borbonica Hort), kilusi iš tropikų Kinijos, dideliais, šviesiai žaliais, blizgančiais lapais ir australiškoji livistona (Livistona australis Mart.), kilusi iš Pietų Australijos, žymiai mažesniais, tamsiai žaliais lapais,
Livistona auginama tokiame žemių mišinyje: 2 dalys viržinės, 1 dalis velėninės, 1 dalis kompostinės žemės ir 0,5 dalies smėlio.

Finikinė palmė. Kambario sąlygomis geriausiai auganti palmė. Lapai plunksniški, 1—3 m ilgio, tiesūs arba lanko pavidalu sulenk¬ti. Gražesnės rūšys: kanarinė (Ph. canariensis Hort.), kilusi iš Kanarų salų, tamsiai žaliais blizgančiais lapais; akmeninė (Ph. rupicola Anders), kilusi iš Himalajų, žemaūgė, duodanti daug šoninių atžalų; miškinė (Ph. silvestiis Roxb.), kilusi iš Indijos, ypač gerai auganti kambariuose; išlenktoji (Ph. reclinata Jacq.)r vešliais, išlenktais lapais; Robeleno (Ph. Roebelenii O, Brien.), žemaūgė, trumpais lapais.
Finikinės palmės gerai auga šiltuose 15—18° kambariuose, tačiau lengvai pakelia ir žemą 8—10° temperatūrą. Mėgsta gerai vėdinamą, saulėtą kambarį ir nuolatinį purkštimą. Auginamos žemių mišinyje, kuris sudarytas iš 1 dalies molingos velėninės, 1 dalies kompostinės, 1 dalies lapinės žemės ir 0,5 dalies smėlio. Mažoms finikinėms palmaitėms žemių mišinys sudaromas iš 2 dalių lengvos velėninės, 0,5 dalies mėšlinės, 0,5 dalies lapinės žemės ir 0,5 dalies smėlio.

Chameropsas (Ch. humilis L.). Auga Pietų Europoje. Žemaūgė,, vėduokliškais lapais, tinkama kambario sąlygomis, nereikli palmė. Lengvai pakelia sausą kambario orą ir žemą 2—8° temperatūrą. Gerai auga ir aukštesnėje temperatūroje. Mėgsta žemių mišinį, sudarytą iš 1 dalies molingos velėninės, 1 dalies lapinės, 1 dalies viržinės, 1 dalies kompostinės žemės ir 1 dalies smėlio.
Kokosinė palmė (C. Wedcleliana Wendl.), kilusi iš atogrąžų Brazilijos. Žemaūgė, ilgais plunksniškais lapais. Gerai auga šiltuose ir šviesiuose kambariuose, dažnai apipurkščiama.
Žemių mišinys kokosinei palmei tinka iš 2 dalių velėninės,, 1 dalies lapinės, 1 dalies mėšlinės ir 1 dalies smėlio.

Kanapinė palmė (T. excelsa Wendl.), kilusi iš Vakarų Azijos. Lapai tamsiai žali, vėduokliški. Gerai žiemoja 6—8° temperatūroje. Auginama žemių mišinyje iš 2 dalių velėninės, 1 dalies lapinės, 0,5 dalies inspektinės ir 0,5 dalies smėlio.
Palmės veisiamos sėklomis, o kai kurios šoninėmis atžalomis (chameropsas). Sėklos kevalas yra labai kietas, dėl to kartais gan ilgai nedygsta. Prieš sėjant patariama sėklas 12—48 valandas palaikyti karštame (80″ temperatūros) vandenyje arba kietą jų kevalą padildyti boi suraižyti. Sėklos daiginamos medžių pjuvenose, samanose arba su smėliu sumaišytose durpėse 25  – 30 temperatūroje. Daigai, išaugę iki 10—15 cm, sodinami giliuose siauruose; vazo nėliuose   į   žemių   mišinį, sudarytą iš 1 dalies lengvos velėnines, 0,5 dalies lapinės, 0,5 dalies mėšlinės ir atitinkamo kiekio smėlio. Norint palmaites greičiau išauginti, joms reikia duoti vadinamają „šiltą  koją”,   atseit,   laikyti   šiltame  inspekte   įkastus vazonėlius į žemę.
Atidalytos nuo motininės palmės šoninės atžalos sodinamos atitinkamo dydžio vazonuose į žemių mišinį, sudarytą iš 2 dalių viržinės žemės ir 1 dalies smėlio. Vazonai statomi į šiltą inspektl po langais. Nuo tiesioginių saulės spindulių inspekto langai užpa-vėsinami, ir karštomis dienomis atžalos nuolatos purkščiamos.
Vasarą finikines palmes, chameropsus ir kanapines palmes patariama laikyti balkone, sode arba gėlyne (iš pradžių tik išneštas reikia truputį užpavėsinti). Saulėtomis dienomis palmes reikia tiek lauke, tiek ir esančias kambaryje gausiai laistyti bei purkšti lietaus vandeniu. Žiemą palmes užtenka laistyti kas antra diena, kartais ir dar rečiau, 25—30° temperatūros vandeniu.
Palmės persodinamos pavasarį, balandžio—gegužės mėnesiais, tačiau, reikalui esant, mažiau jautrias (chameropsą, finikinę ir kanapinę palmę) galima persodinti vasarą ir rudenį. Mažos palmaites persodinamos kasmet, didelės — kas 3—4 metai, o kartais ir dar rečiau. Tinkamiausi palmėms auginti vazonai yra aukšti ir siauri. Persodinant palmes, vazone reikia padaryti gerą drenažą iš sudaužyto vazono šukių, susmulkintų gabaliukais plytgalių, žvyro ir medžio anglių.