Poskiepių auginimas

Poskiepių auginimas.

Vaismedžių sėklos dygsta tik po tam tikro laiko­tarpio- stratifikacijos. Obelų ir kriaušių sėklų stratifikavirno laikotarpis svyruoja nuo 3 iki 4 mėnesių, kaulavaisinių – iki 6 mėnesių ir ilgiau. Pa­gal tai sprendžiama apie stratifikavirno pradžią. Obelys ir kriaušės daž­niausiai stratifikuojamos sausio mėnesį, vyšnios ir slyvos – netrukus po jų išėmimo iš vaisių.

Stratifikuojamos sėklos sumaišomos su rupiu gerai išplautu smėliu arba pjuvenomis ir supilamos į dėžes arba polietileninius maišelius, kurių dugnas subadomas, kad nutekėtų drėgmės perteklius ir sėklos gerai vėdintųsi. Taip paruoštos sėklos laikomos 2-4°C temperatūroje. Substratas turi būti drėgnas, bet ne per šlapias. Kad sėklos gerai sudygtų, neturi nei perdžiūti, nei užmirkti.

Kada pasirodo pavienių sėklų daigeliai, jos perkeliamos į šaltesnę pa­talpą arba sluoksniuojamos su ledais ar sniegu, kad temperatūra nebūtų aukštesnė kaip – 1- 0°C ir taip laikomos iki sėjos. Sėjama į gerai pa­ruoštą, trąšią, puveningą dirvą. Pasėtas sėklas naudinga mulčiuoti dur­pėmis.


Poskiepius galima auginti atskirame plote, vadinamajame daigyne. Ta­da jie sėjami arba pikuojami 5-6 eilių juosta, kur tarpai tarp eilučių yra 15-20 cm, o eilėse tarp augalų – 4-6 cm. Rudenį ne plonesni kaip 7 mm poskiepiai iš daigyno iškasami ir sodinami į skiepyną, kur akiuojami kultūrine veisle.

Galima auginti ir nepersodintus poskiepius. Tuomet sėjama arba pi­kuojama rečiau – 50-60 cm tarp eilučių ir 6-8 cm eilėse. Poskiepiai akiuojami toje pačioje vietoje, kur jie augo. Tuomet galima sutrumpinti skiepų augimo laikotarpį vieneriais metais arba pagerinti jų  kokybę.

Visais atvejais, kad poskiepiai išaugtų per vienerius metus, vasarą juos reikia kruopščiai prižiūrėti, laiku nuravėti, papurenti dirvą, patręšti, sausrų metu palieti. Laibai naudinga pavasarį daigyną bent 1-2 mėne­siams uždengti polietileninės plėvelės gaubtais – poskiepiai daug geriau auga.