Darželinis dašis (prieskoniniai augalai)

DARŽELINIS DAŠIS   (SATUREJA HORTENSIS L.)

Lūpažiedžių (Labiatae) šeimos vienmetis augalas, kilęs iš Pie­tų Europos. Savaime auga Kryme, Kaukaze, Juodosios ir Vidur­žemio jūrų pakrantėse. Kultivuojamas Vakarų Europoje kaip vais­tinis, o Rusijos  pietuose vertinamas kaip prieskoninis augalas. Darželinis dašis gerai auga mūsų daržuose, tačiau paly­ginti retai kur auginamas.

Satureja_hortensis_darzelinis_dasis
foto: Forest and Kim Starr, CC BY 2.0, Darželinis dašis – Satureja hortensis

Stiebas stačias, 20-45 cm aukščio, plaukuotas, nuo pat pa­grindo šakotas. Lapai trumpakočiai, siauri, linijiškai lancetiški, 1,5-2,5 cm ilgio, apysmailiai, minkšti, neblizgantys, lygiakraš­čiai, liaukingi. Menturiai 3-5-žiedžiai, susitelkę lapų pažastyse, trumpesni už lapus. Žiedeliai violetiškai balti arba rausvi su purpu­rinėmis dėmelėmis žiotelėje. Vaisius kiaušiniškas, tribriaunis, be­veik plikas riešutėlis. 1000 jų sveria 0,38 g.

Yra dvi darželinio dašio formos: rečiau pasitaiko žemaūgiai (iki 20 cm aukščio), kompaktiški, tankiai lapuoti augalai, o dau­guma augalų – aukštaūgiai   (iki 45 cm), skėstašakiai.

Darželinis dašis gerai auga saulėtoje vietoje ir derlingoje dir­voje. Dauginamas sėklomis, gegužės viduryje sėjant jas j nuolatinę augimo vietą 20 cm tarpueiliais. Sėklos žemėmis neužžeriamos, tik kiek prispaudžiamos. Galima sėti ir rudenį. Šiuo atveju sėklas rei­kia lengvai užžerti. Sėklos labai smulkios, todėl patariama maišyti su smėliu (santykiu 1:3), kad pasėlis būtų retesnis. Mūsų klima­tinėmis sąlygomis pribrendusių sėklų vidutinis laboratorinis daigu­mas 50,8%. Geriausia sėti ką tik surinktas sėklas, nes vėliau jų dai­gumas mažėja. 1 m2 apsėti reikia 1 g sėklų. Sėklos sudygsta per 10-14 dienų. Paaugę daigai retinami 10X15 cm atstumu. Kad veš­liau augtų, papildomai tręšiama azoto trąšomis ir, jei trūksta drėg­mės, laistoma.

Žydi liepos pabaigoje ilgai, todėl ne visuomet spėja subręsti sėklos. Norint išauginti darželinio dašio sėklų mūsų klimatinėmis sąlygomis, ir geriau sodinti daigais, išaugintais šiltadaržyje arba dėžutėse. Tam tikslui sėklos sėjamos balandžio viduryje. Daigai po 2-3 sodinami 20X25 cm atstumu.

Darželinio dašio žolėje yra apie 1 % eterinio aliejaus, 82,38 mg% vitamino C, rauginių ir kitų medžiagų. Vartojamas šviežias ar džiovintas. Labai tinka dėti į pupelių, žirnių sriubas bei kitus ankštinių augalų patiekalus, taip pat salotas, žuvies patiekalus ir ma­rinuojamus ar rauginamus agurkus, pomidorus. Dašio žolė varto­jama mažais kiekiais ir dedama į patiekalus baigiant virti, nes ilgiau verdant maistas karsteli. Tinka vartoti kartu su krapais.

Dedama į dešras, vartojama likeriams ir degtinei aromatizuoti.

Darželinio dašio žolė vartojama medicinoje.