Tikrasis krokas (prieskoniniai augalai)

TIKRASIS KROKAS (CROCUS SATIVUS L.)

Vilkdalginių (Iridaceae) šeimos daugiametis dekoratyvus auga­las, kilęs iš Pietų Europos. Jis dažnai vadinamas šafraniniu kroku. Jo purkos nuo seniausių laikų vartojamos kaip dažinė ir prieskoninė žaliava maisto produktams. Tam tikslui tikrasis krokas augina­mas Ispanijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Italijoje. Kaukazo ar Kry­mo kalnų šlaituose paplitęs puošnusis krokas (C. speciosus Bieb.) pasižymi ne blogesnėmis savybėmis ir gali būti vartojamas maisto pramonėje.

Krokai antžeminio stiebo neturi. Lapai linijiški siauri, išaugę iš požeminio stiebo. Turi stambų, pailgai apvalų gumbasvogūnį apsigaubusį keliais lukštais. Žiedai stamboki, 3-6 cm skersmens, šviesiai ar tamsiai violetiniai, gysloti. Rūšies Būdingas požymis –
didelė, oranžinė purka, labai išsikišusi, ilgesnė už kuokelius. Šios rūšies augalai žydi rudenį.

Jiems auginti parenkama saulėta arba tik dalinai pavėsingą vieta ir lengva, humusinga, gerai įdirbta, nepiktžolėta ir pakanka­mai drėgna, bet ne šlapia dirva. Prieš sodinimą tręšiama gerai perpuvusiu mėšlu ar kompostu ir mineralinėmis azoto, fosforo ir kalio trąšomis. Gumbasvogūniai sodinami 6-10 cm gyliu ir 12- 15 cm atstumu. Tinkamiausias sodinimo laikas – rugpjūčio pa­baiga. Vienoje vietoje auginami 3-4 metus. Žiemoja gerai.

Žydint surenkamos purkos, išdžiovinamos ir laikomos sausoje bei tamsioje vietoje.

Purkose yra iki 0,50% karotinoidų, eterinio aliejaus, karčiųjų ir kitų medžiagų. Nuo jų maistas įgauna apetitą žadinančią gelsvą spalvą ir švelniai’ karstelėjusį, aromatingą prieskonį. Iš krokų žiedų gaunamas šafranas vartojamas maisto pramonėje kompo­tams, kepiniams, pudingams, sviestui, sūriams, likeriams dažyti bei aromatizuoti. Kulinarijoje jo dedama į šviesius padažus, sulti­nius, paukštienos ir žuvų patiekalus.

Šafranas yra brangi prieskoninė žaliava, kurios kilogramui gauti reikia apie 150 000 kroko žiedų.

Tikrasis krokas vertinamas kaip dekoratyvinis augalas, be to, purkos vartojamos medicinoje.