Daržovių ruošimo, kulinarijos patarimai

Daržovėse esantieji vitaminai ir kitos vertingos medžiagos, veikiant oro deguoniui, ultravioleti­niams saulės spinduliams, aukštai temperatūrai, greit suyra. Ypač greit žūsta vitaminas C. Todėl stenkimės, kad jose išliktų kuo daugiau vitaminų ir kitų žmogaus organizmui vertingų medžiagų. Nustatyta, kad virtose su lupenomis bulvėse iš­lieka 75% vitamino C, skustose – 60%, bulvių košėje – 20%, o patiekaluose, paruoštuose iš tar­kuotų bulvių, vitamino C išlieka dar mažiau.

Jaunos daržovės turi daugiausia vitaminų ir eterinių aliejų, tačiau greičiausiai jų ir netenka. Blogas šeimininkių įprotis iš daržo arba turgaus parsinešti daugiau daržovių ir, kad ilgiau išsilai­kytų, dalį pamerkti į vandenį. Taip nedarykime. Jaunas daržoves vartokime tiktai šviežias. Plau­kime jas prieš pat vartojimą. Ridikėlius, jaunas morkas geriausia vartokime visai nelupę, neskutę, tiktai gerai su šepetėliu nuplovę ir perpylę šva­riu (geriausia virintu) vandeniu. Blogai nuplovus galima apsikrėsti kirminų kiaušinėliais.

Ruošdami daržoves maistui, nedarykime tarp atskirų darbų pertraukų. Nuplaukime, nuvalyki­me, jei reikia, susmulkinkime ir tuoj duokime ant stalo arba virkime. Daržoves smulkinkime nerū­dijančiais įrankiais, bet kuo ažiau. Pjaustykime ant skysčių nesugeriančios lentelės, nes daržovių sultyse yra daugiausia vitamino C ir eterinių alie­jų. Šviežias daržoves sūdykime tiktai prieš pat nešdami ant stalo. Druskos dėkime mažai, nes stipriau   pasūdytos   salotos   bei   kitos   žalumyninės daržovės tuojau suslugsta, suglemba, iš jų išteka sultys, jos praranda ne tik išvaizdą, bet ir skonį. Nuo didesnio druskos kiekio salotos ap­karsta, o švieži agurkai apvysta ir pavandenija. Dabar moderniausia, vietoje anksčiau praktikuoto įvairių daržovių mišinio salotų, ant stalo patiekti natūralias, nepjaustytas, geros kokybės šviežias daržoves. Skoningai sudarytas natiurmortas žadi­na apetitą, daržovės nepraranda vitaminų.

Daržoves virdami stenkimės, kad kuo mažiau prarastų vitaminų. Virkime nedideliame vandens kiekyje uždengę puodą. Dėkime į verdantį pasū­dytą vandenį. Daug nemaišykime, kad mažiau pri­eitų oro deguonis. Neplikykime kopūstų aitrumui pašalinti. Tą patį poveikį gausime daug kartų nu­imdami dangtį ir jį nuvalydami. Iš daržovių nuo­viro darykime padažą. Dygstančiose bulvėse atsi­randa nuodinga medžiaga solaninas, todėl tokias bulves išvirę skystį išpilkime.

Nevirkime daržovių greitpuodyje, nes tada žūs­ta daugiau vitaminų. Netinka su ištrupėjusią emale puodai, nes susidarę tirpūs metalų junginiai yra kenksmingi žmogui. Aliuminiuose puoduose daržoves virti galima, tačiau paruošto maisto juo­se ilgai laikyti nereikia.

Konservuotose daržovėse, surūdijus dangteliams, susidaro sunkiųjų metalų nuodingi junginiai ir dar­žovės maistui netinka. Dangteliai nerūdys, jeigu jų viršų patepsime vazelinu.

Norint ilgiau išlaikyti, kai kurias daržoves ga­lima džiovinti. Džiovinti galima susmulkintas mor­kas, burokėlius, prieskonines daržoves. Labiau su­brendusios daržovės turi daugiau maisto medžiagų, mažiau vandens ir greičiau sudžiūsta. Džiovintas daržoves sudėkime į stiklainius, uždenkime plasti­kiniais dangteliais – jos nepraras aromato.