Žolinių augalų sodinimas

Šiais laikais žoliniai augalai be reikalo mažiau mėgstami negu anksčiau, nes pasitelkus vaizduotę jais galima įdomiai papuošti netgi mažus sodus.

  • Prieš sodinimą paruoškite žemę: įterpkite komposto ir grėbliu išlyginkite paviršių. Parinkdami augalo sodinimo vietą pabandykite įsivaizduoti, kokio dydžio jis bus užaugęs. Žemę dengiančius augalus geriausia sodinti nemažais plotais, o daugiamečius – grupėmis po tris arba penkis.
  • Valandą prieš sodinimą išimkite augalą iš indo ir palaistykite jo šaknis.
  • Sodinkite sodininko kastuvėliu, o didelius augalus kastuvu.
  • Įstatę į duobę užpilkite šaknis ir gerai suspauskite žemę, kad neliktų oro tarpų.
  • Jei mažai lyja, dažnai laistykite.
  • Apvyniotomis šaknimis nupirktus augalus padėkite į pavėsį, kad iki sodinimo neišdžiūtų.
  • Nurišę aprišalą dėkite į duobę, išskleiskite šaknis ir užpilkite žemėmis. Gerai palaistykite.

ŽOLINIŲ AUGALŲ PAKRAŠČIO LYSVELĖS

Pakraščio lysvelės žoliniais augalais dažniausiai būna apsodintos taip, kad į jas būtų žiūrima tik iš vienos pusės. Užpakalinėje jų dalyje sodinami aukščiausi augalai, o priekyke žemiausi. Jos labiau tinka siauriems sodams, kur nėra vietos įrengti rabates. Geriausias pakraščio lysvelės plotis yra 1,2 m, nes platesnes sunkiau prižiūrėti. Jei yra vietos, už pakraščio lysvelės palikite siaurą takelį, kad būtų lengviau prieiti prie augalų.

ŽVYRĄ MĖGSTANTYS AUGALAI

Jeigu jūsų sodo žemė žvyrėta, joje gerai augs nelepūs daugiamečiai augalai: tūbė, akantas, karpažolė, paprastasis pankolis.

ŠLIAUŽIANTYS AUGALAI

Dauguma pakraščio lysvelėse augančių daugiamečių augalų gerai uždengia žemę ir gražiai atrodo. Iš visžalių daugiamečių augalų geriausia auginti bergenijas.

RABATĖS

Jos labiau tinka erdvesniems sodams. Kompozicija panaši į gėlynų, bet dažniausiai būna pailgos formos. Aukščiausi augalai sodinami viduryje, o kiti žemėjančiai kraštų link.

KAI  AUGALAS  PER  DAUG  PLEČIASI

Kai kurios žolės ir žoliniai augalai linkę per daug plėstis į šonus. To galima išvengti sodinant juos į puodą. Puodą su skylutėmis dugne įkaskite į žemę taip, kad jo viršutinis kraštas būtų sulig žemės paviršiumi. Įpilkite sluoksnį komposto, įstatykite augalą ir įpylę daugiau komposto apspauskite šaknis. Indo kraštą paslėpkite po žemėmis.

Dauguma žolinių augalų gali metų metais augti neliečiami, tačiau vieną kartą ateina laikas, kai juos reikia padalyti ir persodinti.

DALIJIMAS IR PERSODINIMAS

  • Augalą iškaskite kastuvu arba šakėmis.
  • Labai susipynusias šaknis išskirkite dviem šakutėmis, suglaudę jas nugarėlėmis. Išmeskite vidurinę gniužulo dalį. Persodinimui imkite tik pakraštyje esančias vėliausiai susiformavusias ir gyvybingiausias gniužulo dalis.
  • Storas ir mėsingas šaknis į mažesnius gabalėlius dalykite kastuvu. Šaknų gabalėlius susodinkite grupėmis po du arba tris.
  • Mažus augalus galima iškelti sodininko šakute ir padalyti rankomis arba dviem šakutėmis.

DALIJIMAS Į DAUG DALIŲ

Kerą išskirstykite į kelis gabalus, kad kiekviename būtų šaknų ir ūglių. Pasodinkite į vazonus arba sode, kai sustiprės, perkelkite į nuolatinę vietą.

DAUGIAMEČIŲ AUGALŲ PRIRIŠIMAS

  • Juos galima pririšti prie natūralių vytelių, kurios augalui užaugus beveik nesimato. Vyteles įbeskite, kai augalas yra vos kelių centimetrų aukščio, jei augalas neaukštas, vytelių viršūnes nulenkite.
  • Parduotuvėse parduodami kuoliukai tarnauja daug metų. Jie būna įvairios formos ir dydžio. Kuoliukas įbeskite, kol augalas dar nėra pasiekęs jų aukščio.

JEI ŽIEDAI AUKŠTI

Augalams su aukštais žiedais, pavyzdžiui, pentiniams, gali pakenkti vėjas. Pririškite juos prie atskirų 20-25 cm aukščio lazdelių.

GENĖJIMAS

  • Tuoj po žydėjimo nukarpius peržydėjusius žiedus kai kurie augalai sezono pabaigoje pražysta antrą kartą, nors ir ne taip gausiai. Ūglius kirpkite prie pat pagrindo, sekatoriumi arba ilgakotėmis žirklėmis.
  • Peržydėjusius žiedus pašalinkite ir tų augalų, kurie antrą kartą nepražysta, tada jie gražiau atrodys. Kai kuiems po žydėjimo nupjovus stiebus iki pagrindo, atželia nauji, gražesni.
  • Sezono pabaigoje nukirpus stiebus pakraščio lysvelės ne tik gražiau atrodys, bet jas mažiau puls kenkėjai ir ligos, kurių plitimą skatina pųūvančios antžeminės augalo dalys.