Juoduogis šeivamedis

Juoduogis šeivamedis- Sambucus nigra L.

Lietuviški sinonimai : juodasis bezdas, dvakas, kiaunnedis.

Paplitęs Vakaru Europoje iki 63° š. pi. Lietuvoje netirtas.

Vaistams vartojami žiedai (Flores Sambuci), vaisiai (Fructus Sambuci), rečiau žievė (Cortex Sambuci).

Šeivamedžio šerdis vartojama mikroskopiniams preparatams ruošti. Uogos kai kur valgomos. Vaisių (uogų) nuoviras dažo šil­ką alyvine spalva.

Šeivamedis yra šeivamedinių (Caprifoliaceae) šeimos, 3-10 m aukščio krūmas arba medelis. Sakutės pilkai žalios, plikos arba kiek plaukuotos, su juodomis karpomis. Šerdis plati, puri, balsva, senų šakučių dažnai tuščiavidurė. Lapai neporomis plunksniški, sudaryti iš 5-7 trumpakočių lapelių. Žiedai smulkūs, nemalonaus kvapo, susitelkę j kekes. Vainikėlis baltas. Vaisiai – juodi, žvil­gantys  kaulavaisiai su 2-4 suplotais, smulkiais kauliukais. 1000 kauliukų sveria 3,5 g.

Žydi gegužės-birželio mėn., vaisiai prinoksta liepos pabaigo­je ir kabo iki žiemos, kol juos nulesa paukščiai.

Auga derlingose, pakankamai drėgnose dirvose, pakenčia paunksmę.

Dauginamas sėklomis, gyvašakėmis arba atžalomis. Kauliukai sėjami į purią, derlingą dirvą. Vienmečiai arba dvimečiai sėjinu-kai persodinami į nuolatinę vietą.. Gyvašakės jšaknidinamos birže­lio-liepos mėn. užtemdytuose inspektuose.

Šeivamedžiais galima apželdinti derlingus šlaitus, vandens telkinių pakrantes. Šaltomis žiemomis apšąla šakutės, o kartais ir stambios šakos, tačiau krūmas greitai atauga.

Žaliavos ruošimas. Žiedai skinami išsiskleidę. Džiovinami skar­dinėse pastogėse arba gerai vėdinamose patalpose. Iš 10 kg žalių žiedų gaunama 1,25-1,3 kg sausų.

Vaisiai renkami rugpjūčio – rugsėjo mėn. Iš pradžių jie apvy­tinami, baigiami džiovinti 60-65 °C temperatūroje. Iš 10 kg žalių vaisių gaunama 1,5 kg sausų .

Išdžiūvę žiedai turi būti be žiedkočių arba tik su trumpais, iš­siskleidę iki 5 mm skersmens, o neišsiskleidę iki 2 mm, gelsvi, kvapūs, prėsko skonio. Drėgmės juose gali būti ne daugiau kaip 14%, parudavusių žiedų – ne daugiau kaip 8%, kitų augalo da­lių-ne daugiau kaip 10%, susmulkėjusių žiedų, praeinančių pro 1 mm skersmens sieto angeiles,- ne daugiau kaip 8%, organinių ir mineralinių priemaišų – ne daugiau kaip po 1 %.

Žiedai pakuojami po 50 kg į ryšulius arba po 20 kg į maišus ir laikomi tamsioje, gerai vėdinamoje patalpoje ant stelažų. Lai­kymo trukmė iki 3 metų.

Sausi vaisiai, turi būti pailgi, apvalūs, apie 5 mm ilgio, raukš­lėti, su penkiadantės taurelės liekana ir su 2-4 sėklomis, tam­siai raudonu minkštimu, nelabai kvapūs, saldžiarūgščiai, lipnūs. Drėgmės juose gali būti ne daugiau kaip 15%, kitų augalų da­lių- ne daugiau kaip 2%, organinių ir mineralinių priemaišų – ne daugiau kaip po 0,5%.

Sausi vaisiai pakuojami po 20-40 kg į maišus ir laikomi sau­soje, gerai vėdinamoje patalpoje ant stelažų. Laikymo trukmė ne­nustatyta.

Šeivamedžio žiedų ir vaisių nuoviras bei kiti preparatai skati­na prakaito ir šlapimo išsiskyrimą. Vaisiai laisvina vidurius, var­tojami nuo reumato.