Paprastoji pušis

Paprastoji pušis – Pinus silvestris L.

Lietuviški sinonimai : kuoja, kvaja, kvaje, pušelė.

Auga beveik visoje Europoje, išskyrus pietinius pakraščius, Angliją ir pietvakarių Prancūziją. Labai paplitusi rytų europoje ir Azijinėje dalyse. Lietuvoje didžiausi jos plotai yra rytinėje, pietrytinėje ir pietinėje dalyse.

Vaistams vartojami pumpurai (Gemmae Pini, arba Turiones Pini), spygliai   (Folia Pini), sakuotos šakelių viršūnės, iš kurių ruošiamas pušų eterinis aliejus (Oieum Pini silvestris), terpen­tinas (Terebinthina communis) ir kt..

Pušis yra pušinių (Pinaceae) šeimos, 20-40 m aukščio visža­lis medis. Auga įvairiuose dirvožemiuose, bet labiausiai mėgsta jaurinius smėlynus.

Žaliavos ruošimas. Anksti pavasarį (vasario-kovo mėn.) kir­tavietėse dar neprasiskleidę pumpurai nupjaunami nuo šakelių su ne ilgesne kaip 3 mm šakelės viršūnėlės dalimi. Džiovinami pa-škleidus plonu sluoksniu ant popieriaus pavėsyje gerai vėdina­moje, sausoje patalpoje. Apšildomoje džiovykloje pumpurų nega­lima džiovinti, nes susilydo ir išgaruoja sakai. Iš 10 kg žalių pum­purų gaunama 3,8-4,0 kg sausų.

Išdžiūvę pumpurai turi būti sukibę po 5-7, rudos, rudai ža­lios arba tamsiai rudos spalvos, kartoki, dervos kvapo. Drėgmės juose gali būti ne daugiau kaip 13%, pavienių pumpfurų- 25%, kitų pušies dalių (išsprogusių pumpurų, stiebelių, ne ilgesnių kaip 2 cm) – 10%, iš jų spyglių – 0,5%. smulkių dalelių, praeinančių pro 3 mm skersmens sieto angeles,- 5%, organinių ir mineralinių priemaišų – ne daugiau kaip po 0,5%.

Sausi pumpurai pakuojami po 25 kg į fanerines dėžes ir laiko­mi sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje ant stelažų. Laikymo truk­mė – ne ilgiau kaip 2 metai.

Spygliuose daugiausia vitaminų būna žiema. Paprastai jie renkami kirtavietėse. Švieži spygliai nuplaunami šaltu vandeniu ir iki vartojimo laikomi sniege arba šaltoje patalpoje (ant popie­riaus). Jaunos pušų viršūnės (15-20 cm ilgio) skinamos prieš pumpurų sprogimą, taip pat kirtavietėse.

Pušies pumpuruose yra apie 1,50% (žiemą) eterinio aliejaus, rauginių medžiagų, karčios medžiagos pinicikrino, sakų, spyg­liuose- 100-300 mg% vitamino C, apie 5% rauginių medžia­gų, 0,13-1,30% eterinio aliejaus, alkaloidų.

Pušų pumpurų preparatai vartojami šlapimo išsiskyrimui ska­tinti, atsikosėjimui lengvinti, sergant kvėpavimo takų ligomis, spygliai – vitaminizuotiems gėrimams, chlorofilo, Traskovo miks­tūrai gaminti, vonioms.