Nasturtė

nasturtė
nasturtė

Nasturtė – Tropaeoium L.

Nasturtinių (Tropaeolaceae) šeimos augalas. Savaime auga P.etų Amerikoje. Stiebas žolinis, šliaužiantis arba laipiojantis. Lapai skydiški. Lapkočiai prisegti beveik ties lapo viduriu. Žiedai dideli. Taurelė pentinuota, su­daryta iš penkių tarpusavyje suaugusių taurėlapių. Vai­niklapiai penki, palaidi. Vaisius sudarytas iš trijų vaisiu­kų. Gentyje priskaitoma iki 45 rūšių.

Nasturtė – šviesomėgis ir šilumamėgis augalas. Ge­riausiai auga saulėtoje vietoje ir derlingoje bei pakan­kamai drėgnoje vietoje. Tačiau pertręštoje dirvoje labai gerai auga, bet žydi negausiai. Į dirvą pasėtos sėklos su­dygsta po dviejų savaičių. Žydėti pradeda, praėjus po sėjos 45-50 dienų, ir žydi iki vėlyvo rudens, dažnai ir po pirmųjų šalnų. Nasturtės apsidulkina kryžmiškai. Jos žiedus noriai lanko kamanės, bitės, musės, kurios ir per­neša dulkeles nuo vienų žiedų ant kitų. Todėl, norint gauti grynaveislę sėklą, atskiras nasturtės veisles reikia sėti ne mažesniu kaip 200 m atstumu. Sėklos išlieka daigios keturis metus.

Kaip vijokliniai augalai mūsų respublikos sąlygomis auginamos didžioji ir skiautėtalapė nasturtė.

Didžioji nasturtė (T. majus L.). Tėvynė – Peru. Stiebas užauga iki 3 m aukščio. Lapai žaliomis vir­šutinėmis ir pilkšvomis apatinėmis pusėmis, ilgakočiai. Žiedai 4-6 cm pločio, geltoni, raudoni, oranžiniai. Yra išvesta nemaža veislių, kurios skiriasi st’ebų, lapų ir žiedų spalva, jų dydžiu bei forma. Pasitaiko veislių su pilnaviduriais žiedais.

Dauginama sėklomis. Sėjama balandžio mėn. į puode­lius arba gegužės mėn. tiesiai į dirvą. Patartina sėti lizdiniu būdu (po 2-3 sėklas į lizdą, tarp lizdų paliekant 25-30 cm atstumą).

Plačiai naudojama balkonams, palangėms, neaukš­toms tvoroms, sienoms puošti.

Skiautetalapė nasturtė (T. peregrinum L.j. Stiebas labai šakotas, užauga iki 4 m aukščio. Lapai 5-7-skiaučiai, plaštakiški. Žiedai nedideli, 3-3,5 cm skersmens, ryškiai geltoni, ilgakočiai. Trys apatiniai vai­niklapiai labai siauri, plunksniški, du viršutiniai – didesni, skaidytais pakraščiais ir raudonai taškuotais pamatais. Taurelė gelsva su stipriai į apačią riestu pentinu. Žydi gausiai ir ilgai, nuo liepos mėn. iki vėlyvo rudens. Vai­sius sudarytas iš vienasėklių vaisiukų.

Dauginama sėklomis. Mūsų respublikos klimato są­lygom’s geriausia sėti balandžio mėn. viduryje į puode­lius. Vėliau, praėjus pavasario šalnoms, daigai sodinami į nuolatinę vietą (30 cm atstumu vienas nuo kito). De­koratyviniu atžvilgiu tinka tvoroms, ypač tinklinėms, pavėsinėms, sienoms, balkonams apželdinti.