Hidrokleja – vandens aguona

Hidrokleja (Hydrocleis Rchb.)

Plaumuoninė hidrokleja, dar kitaip vadinama vandens aguona (H. nymphoides Buchen.), yra bėžinių (Butomaceae) šeimos daugiametis augalas, kurio tėvynė yra Pietų Amerika. Vandens gėlė plačiai paplitusi tropiniuose kraštuose ir, žydėdama ištisus metus, yra puiki lauko baseinų ir tvenkinių puošmena. Lietuvoje tai tik akvariumuo­se augantis ir žydintis augalas.

Lapai yra apskritai ovališki, plaukiojantys vandens paviršiuje. Žiedai pavieniai, dideli, su­daryti iš trijų geltonų vainiklapių. Puikus žiedas žydi tik vieną dieną. Geromis sąlygomis augalas pradeda žydėti gegužės—birželio mė­nesį ir baigia — rugsėjo mėnesį.

Hydrocleys nymphoides

Akvariumai su šiuo augalu sta­tomi šviesioje vietoje, ant palangės ar netoli lango, nukreipto į pietų ar pietryčių pusę. Priešingu atveju augalą reikia papildo­mai švitinti elektros lempomis. Jis sodinamas į dirvos mišinį, su­darytą iš molinės ir mėšlinės žemės bei smėlio. Į akvariumo dugną dedamas 2 – 5 cm mišinio sluoksnis, į jį sodinamas augalas, ir iš viršaus užpilamas 2 – 3 cm smėlio sluoksnis. Palankiausia vandens temperatūra 15 – 18°. Žiemos metu auga lėtai, tačiau, jei augalas papildomai švitinamas, auga beveik taip pat, kaip ir vasarą.

Vasaros metu išauga daugybė ilgų stiebų. Dalis jų driekiasi ant dugno, dalis iškyla į vandens paviršių. Ant šių stiebų išauga jauni augalėliai su lapų rozete ir šaknelėmis. Juos galima atskirti ir so­dinti, kaip naujus savarankiškus augalus. Žiedai išauga ant šoni­nių šakučių. Dėl to kuo augalas labiau šakojasi, tuo jis gausiau žydi. Vandens gylis šiam augalui mažai turi reikšmės, tačiau ge­riausias  25 – 30 cm.