Agurklės. Vaistinės agurklės

agurklės
agurklės

Agurklės,

ežeininių šeimos vienmečiai augalai. Kilę iš Mažosios Azijos, Šiaurės Amerikos. Rytinėje  europos dalyje, Kaukaze, Vidurinėje Azijoje, Vakarų Sibire. Lietuvoje daržuose auginama vaistinė agurk­lė — vaistinis, prieskoninis ir medingas auga­las (iš agurklės žiedų bitės prineša apie 200 kg/ha medaus). Agurklės užauga iki 60 cm aukščio. Jų stiebas ir lapai šiurkščiai plau­kuoti, malonaus, agurkus primenančio kvapo ir skonio; žiedai mėlyni. Lapuose yra 66— 77 mg% vitamino C. Jauni agurklių lapai dedami į šaltibarščius, supjaustyti ir patrinti tinka kaip priedas įvairių daržovių (salotų. špinatų, pupelių, kopūstų ir kt.) salotoms bei patiekalams paskaninti. Agurklių lapai, paruošti su citrinos sultimis arba citrinos rūgštimi ir aliejumi, vartojami prie mėsos bei žuvies patiekalų. Agurklės tinka padažams ir patiekalams, į kuriuos dedama agurkų. Jų puošnūs mėlyni žiedai tinka patiekalams puošti.

Agurklės dirvai nereiklios, bet geriau auga puveningoje, nerūgščioje priesmėlio ar­ba priemolio dirvoje. Dauginamos sėklomis. Šalnoms atsparios, sėjamos rudenį arba anksti pavasarį. Rudenį prieš kasant arba ariant dirvą į 10 m2 išberiama 400 g superfosfato ir 300 g kalio chlorido. Pavasarį prieš pat sėją išberiama 200 g amonio salietros. Sėklos sėjamos 25—30 cm tarpueiliais į 3—4 cm gilumo griovelius. 1 m2 apsėti reikia 4—6 g sėklų. Sudygsta per 10—15 dienų. Norint visą vasarą turėti jaunų agurklių lapų, nedi­deliais ploteliais sėjama keletą kartų iki rug­pjūčio pradžios. Kad lapai būtų švelnesni, agurklės   auginamos   truputį   užpavėsintoje

vietoje. Susiformavus skilčialapiams, retina­ma 10—20 cm atstumu (išrauti daigai suvar­tojami). Per visą vegetaciją palaikoma ne-piktžolėta ir puri dirva. Užėjus sausrai, agurk­les reikia laistyti — drėgnoje dirvoje vėliau formuojasi žiedynai, esti geresni lapai. Lapai pradedami skinti, susiformavus 3—4 lapams, ir skinama iki žiedynų formavimosi pradžios. Agurklių žydėjimo bei sėklų brendimo perio­das labai ištęstas: vieni žiedai dar skleidžiasi, kitų jau byra sėklos. Norint surinkti vaistinės agurklės sėklas, reikia, pirmosioms sėkloms subrendus, augalus išrauti, plonai išdėlioti ant patiesalo pastogėje ir laikyti, kol subręsta kitos sėklos. Kadangi pribrendusios sėklos greitai byra, tai vaistinė agurklė išsisėja ir pa­ti, todėl daigelius reikia tik paretinti arba, jei išdygę ne vietoj, persodinti.

Žiemą  agurklių  lapų  galima  išsiauginti šiltnamyje arba kambaryje dėžutėse.