Darželinė žiomenė (prieskoniniai augalai)

DARŽELINĖ  ŽIOMENĖ   (DRACOCEPHALUM MOLDAVICA L.)

Lūpažiedžių (Labiatae) šeimos vienmetis augalas, kilęs iš Azi­jos. Rusijoje pasitaiko sulaukėjusių. Kultivuojamas kaip eterinis, prieskoninis ir medingas augalas. Mūsų respublikoje augi­namas darželiuose, soduose, prie bitynų.

Stiebas stačias, šakotas, 30-60 cm aukščio. Pamatiniai lapai lancetiški, įpjautai karbuoti, su taškinėmis liaukutėmis apatinėje pusėje. Žiedų menturiai susitelkę į varpą. Žiedas 15-30 mm ilgio, melsvai violetinis, violetinis ar balkšvas. 1000 sėklų sveria 1,7 g.

Ji geriausiai auga humusingoje, neutralios ar šarminės reak­cijos, su giliau slūgsančiu podirviniu vandeniu dirvoje. Sėjama anksti pavasarį 2 cm gyliu. 1 m2 apsėti reikia 0,1-0,2 g sėklų. Sudygsta per 10-15 dienų. Žydi liepos – rugpjūčio mėn. Sėklos subręsta rugsėjo pabaigoje. Auginant toje pačioje vietoje, pasisėja savaime ir pavasarį gerai sudygsta.

Darželinės žiomenės žolėje yra 0,2% eterinio aliejaus. Auga­las turi stiprų, bet malonų, kiek melisą primenantį kvapą ir todėl vartojamas vaisvandeniams, konditerijos gaminiams aromatizuo­ti. Vartojamas žuvies konservų ir kvepalų gamyboje.

Žydinčią gausiai lanko bitės. Literatūros duomenimis, jos su­renka 200 kg medaus iš hektaro.