Daugiametis dašis (prieskoniniai augalai)

DAUGIAMETIS DAŠIS (SATUREIA MONTANA L.)

Lūpažiedžių (Labiatae) šeimos daugiametis puskrūmis, kilęs iš Vidurinės Azijos bei Pietų Europos. Kaip prieskoninis augalas plačiai auginamas Vakarų Europoje, kur yra išvesta veislių. Lie­tuvoje kai kur auginamas darželiuose.

Stiebas labai šakotas, sumedėjęs, keturbriaunis arba beveik apvalus, rausvas, plikas arba su šiurkštokais plaukeliais, gausiai lapuotas. Lapai atvirkščiai lancetiški, iki 3 cm ilgio, lygiakraščiai, pliki, blakstienotais kraštais, prie pagrindo susiaurėję. Lapuose esti eterinio aliejaus liaukutės. Žiedynai netikruose menturiuose, susitelkę lapų pažastyse. Žiedelis balkšvas, su rausva viršutine lūpa ir purpuriniais taškeliais žiotelėje. Vaisiai – apvaliai kiaušiniški, smulkūs,   šviesiai rudi riešutėliai. 1000 jų sveria 0,4 g.

Mūsų respublikoje daugiametis dašis auga ir žiemoja labai ge­rai. Jam auginti geriausiai tinka vandeniui pralaidi, humusinga lengvo priemolio ar priesmėlio dirva. Dauginamas sėklomis, kurias balandžio pradžioje galima sėti j šiltadaržius ar dėžutes. Vėliau daigus sodinti j dirvą arba gegužės pradžioje sėti tiesiog j purios žemės lysvę, sudygusius persodinti arba praretinti. Mūsų sąlygo­mis sėklų daigumas 41%. Be to, daugiametis dašis labai lengvai dauginamas auginiais, atlankomis ir kerelių dalijimu. Sodinamas 30X60 cm atstumu, nes labai išsišakoja ir sudaro kompaktišką, 20-40 cm aukščio ir beveik tokio pat skersmens, gražios formos puskrūmi. Todėl vieno dviejų daugiamečio dašio kerelių gali pa­kakti šeimai. Rudenį naudinga patręšti mėšlu.

Kauno botanikos sode daugiametis dašis atželia gegužės pra­džioje. Pradeda žydėti liepos pradžioje ir žydi iki rugpjūčio vidu­rio ar net pabaigos. Rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje nurenkamos sėklos, kurių būna gausiai ir kasmet. Jo žolėje yra 1 % eterinio aliejaus, o vien lapuose ir žiedynuose (kurie sudaro 66,9% visos augalo antžeminės dalies) – 1,66%.

Vartojamas kaip prieskonis sriuboms, įdarams ir įvairiems mė­siškiems patiekalams.

Daugiametis dašis yra gana puošnus puskrūmis, todėl gali būti auginamas kaip dekoratyvinis.

Daugiamečio dašio žieduose yra daug nektaro, o lapų sultys vartojamos medicinoje.