KVAPIOJI GARDUOKLĖ (MYRRHIS ODORATA SCOP.)
Skėtinių (Umbelliferae) šeimos daugiametis kvapus augalas, paplitęs Vakarų Europoje. Kultivuojamas kaip vaistinis ir prieskoninis augalas. Lietuvoje retas.
Stiebas dryžuotas, stačias, tuščiaviduris, viršuje šakotas, apačioje plaukuotas, 60X120 cm aukščio. Lapai triskart plunksniški. Lapeliai gležni, plunksniškai skiltėti, skiltelės pailgai kiaušiniškos. Žiedelis baltas. Vaisius stambus, tamsiai rudas, blizgantis, su giliais grioveliais, apie 2 cm ilgio.
Kvapioji garduoklė dirvai nereikli. Dauginama sėklomis, kurias geriau sėti rudenį. Sėjant pavasarį, sėklas reikia stratifikuoti. Rudenį pasėtos sėklos sudygsta gegužės pradžioje; kai išauga gražios lapų skrotelės, daigai sodinami 25X25 cm atstumu. Kai kurie augalai žydi ir pirmais augimo metais. Daugiamečiai augalai atželia balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje, žydi birželio pradžioje, o liepos pabaigoje subręsta sėklos.
Lapai maloniai kvepia (primena anyžius). Juose yra 0,17% eterinio aliejaus. Tinka sriuboms bei salotoms paskaninti ir degtinei, likeriams aromatizuoti.
Kadangi anyžinei ožiažolei auginti Lietuvos klimatinės sąlygos netinka, tai kaip anyžių pakaitalą reikėtų auginti ir bandyti vartoti kvapiąją garduoklę, tuo labiau, kad tai daugiametis ir nereiklus augalas.
Kvapioji garduoklė turi vaistinių savybių.