Lenktalapis šilokas (prieskoniniai augalai)

LENKTALAPIS  ŠILOKAS   (SEDUM REFLEKUM L.)

Storalapių (Crassulaceae) šeimos daugiametis augalas, papli­tęs rytų europos dalyje, Kaukaze. Auga smėlingose ir akmeningose dirvose, pušynuose, ant geležinkelio pylimų. Vakarų ir Vidurio Europoje auginamas kaip daržovinis augalas.

Bežiedžiai stiebai šakoti, gulsti, žiediniai – kylantys, iki 15 cm aukščio. Lapai žalsvi, linijiškai yliški. Ryškiai geltoni žiedai su­sitelkę skydeliuose, kurie būna iki 3 cm skersmens. Sėklos tamsiai rudos, labai smulkios. Mūsų respublikoje sėklos subręsta.

Lenktalapis šilokas dirvai nereiklus. Geriau auga lengvoje, sau­soje ir netgi mažai humusingoje, mėšlu netręštoje dirvoje, sau­lėtoje vietoje. Tinka auginti alpinariume arba gėlių lysvelių pakraščiuose, taip pat balkonuose.

Dauginamas sėklomis, atžalomis ir auginiais. Lenktalapio ši­loko sėklos pavasarį sėjamos į inspektą, o vėliau daigai sodinami j nuolatinę jų augimo vietą 12×12 cm atstumu. Geriausia dauginti auginiais, kurie labai gerai įsišaknija, netgi pasodinti tiesiog į lysvę. Be to, jo šakutės, prisilietusios prie žemės, greit įsišaknija, todėl galima dauginti ir atžalomis. Lenktalapio šiloko dauginimas nesudėtingas, todėl jį galima kasmet atnaujinti.

Vartojami švieži lapai ir jauni (nežydintys) ūgliai. Jie yra rūgš­toko skonio. Dedami į salotas, ypač tinka dėti j bulvių salotas su šviežiais agurkais, svogūnais ir majonezu. Tinka įvairiems daržo­vių patiekalams paaštrinti ir lapinių daržovių sriuboms.