Paprastasis krapas (prieskoniniai augalai)

PAPRASTASIS KRAPAS  (ANETHUM GRAVEOLENS L.)

Skėtinių (Umbelliferae) šeimos vienmetis augalas, kilęs iš ry­tinių Viduržemio jūros pakrančių. Ypač vertinamas Švedijoje, kur laikomas nacionaliniu prieskoniu. Dabar jis auginamas kiekviena­me darže.

Stiebas plikas, šakotas, stačias, balkšvai dryžuotas. Lapai pražanginiai, triskart keturiskart plunksniškai skaldyti. Apatiniai la­pai su trumpais koteliais, viršutiniai bekočiai. Skėčiai sudėtiniai, iki 15 cm skersmens. Žiedeliai geltoni. Vaisius kiaušiniškas, rudas. 1000 jų sveria 1,95 g.

Paprastasis krapas nereiklus dirvai. Jam nereikia ypatingos priežiūros ir tręšimo. Pakenčia pusiau užpavėsintą vietą, todėl juos galima auginti tarp kitų daržovių. Dauginamas sėklomis, kurios daigios dvejus metus. Galima pasėti iš rudens arba pavasarį. Užsisėja ir pats, nes subrendę krapų vaisiai greitai byra. Sudygsta gegužės pradžioje. Pradeda žydėti liepos pradžioje ir žydi apie 14 dienų, o po 30 dienų subręsta vaisiai. Taigi rudens ar pavasario sė­jos krapų vaisiai mūsų sąlygomis nunoksta rugpjūčio-rugsėjo mėn. Kad neišbirtų, augalai pjaunami dar ne visai vaisiams nuno­kus. Norint rudenį turėti krapų žolės, juos reikia sėti pakartotinai (birželio mėn.).

Vasarą vartojami žali lapai, o žiemą – sėklos arba augalai, iš­auginti šiltadaržiuose. Džiovinti ar sūdyti lapai būna ne tokie kva­pūs. Sūdymui lapus reikia skinti nuo žydinčių stiebų, nuplovus nu­sausinti  ir nesmulkintus  dėti į  stiklainius,   užberiant  druska.

Paprastojo krapo lapų bei žiedynų mišinyje (tai sudaro 48% visos antžeminės augalo dalies) eterinio aliejaus esti 0,9%, o vai­siuose – iki 4%. Lapuose yra 155,74 mg% vitamino C. Stiebuose eterinio aliejaus yra mažiau, tačiau juos galima dėti į rauginamus agurkus, grybus. Žalia krapų žolė ypač tinka žalių daržovių salo­toms. Be to, dedama į sriubas, ypač šaltibarščius, beriama ant bulvių, žuvies, mėsos, grybų, kiaušinių patiekalų. Krapus reikia dėti į paruoštus patiekalus, nes verdant jie praranda malonų aro­matą.

Krapų vaisiai ir lapai plačiai vartojami maisto pramonėje, sū­dant bei konservuojant daržoves. Jų eterinis aliejus vartojamas vaistų, kvepalų, muilo ir likerių gamyboje.

Liaudyje plačiai vartojama krapų vaisių arbata.