Paprastasis pankolis (prieskoniniai augalai)

PAPRASTASIS  PANKOLIS   (FOENICULUM  VULGARE MILL.)

Skėtinių (Umbelliferae) šeimos daugiametis augalas, augina­mas kaip vienmetis ar dvimetis. Savaime auga Viduržemio jūros srityje ir Kaukaze. Daugiausia kultivuojamas rytų europos dalies pietuose.

Stiebas stačias, plikas, viršuje šakotas. Lapai plunksniškai su­skaldyti. Apatiniai – kotuoti, viršutiniai – bekočiai, su išplėsto­mis makštimis. Žiedynas – sudėtinis skėtis iš 20-30 vienodo ilgio plikų stipinų. Žiedeliai maži, geltoni. Vaisiai plačiai kiaušiniški, 5-10 mm ilgio ir 2-3 mm pločio, pailgi, žalsvi, suskylantys j du vaisiukus. 1000 jų sveria 5-6 g.

Gerai auga saulėtoje vietoje ir trąšioje, gerai įdirbtoje dirvoje. Dauginamas sėklomis, sėjant jas gegužės pradžioje į lysves eilu­tėmis, 15-20 cm tarpais. Sėklos sudygsta per 10-15 dienų. 1 m2 apsėti reikia apie 1 g sėklų. Žydi rugpjūčio mėnesj. Vaisiai pri­noksta ne kiekvieną vasarą. Paprastasis pankolis mūsų klimatinė­mis sąlygomis iššąla. Rudenį reikia nupjauti antžemine dalį, pa­liekant 5 cm aukščio stiebus; žiemai augalus gerai pridengti arba iškasus laikyti rūsyje (smėlyje).

Pankolio visas augalas, net ir jo šaknys bei sėklos esti malo­naus, anyžius ir krapus primenančio kvapo. Eterinio aliejaus dau­giausia (iki 6,5%) yra sėklose, o lapuose mažiau (0,2-0,5%). Jo žolėje yra apie 156 mg% vitamino C. Pankolio žolė vartojama įvai­rioms salotoms, mėsos, žuvies, daržovių patiekalams paskaninti, taip pat dedama į sriubas, padažus ir marinuojamus ar raugina­mus agurkus.

Paprastasis pankolis jau buvo žinomas senovės egiptiečiams, kinams, romėnams, kurie jo sėklas vartodavę kaip prieskonį, o ža­lius ūglius – kaip daržovę. Dabar ypač jį vertina italų ir prancūzų kulinarai.

Mūsų šalyje paprastojo pankolio sėklos vartojamos konservų pramonėje, o eterinis aliejus – kvepalų gamyboje. Daugiau jo au­ginama kai kuriose Ukrainos srityse ir ypač Kryme, Kaukaze.

Lietuvoje pankolis mažai kam žinomas, tačiau jį reikėtų augin­ti kiekviename darže ir sėklas bei žolę vartoti kulinarijoje kaip vertingą prieskonį.

Paprastasis pankolis turi gydomųjų savybių.