Peletrūnas

peletrūnas
peletrūnas

Peletrūnas (estragonas, vaistinis kietis),

daugiametė žolė. Auginama daugiausia Kau­kaze ir Vidurinėje Azijoje kaip prieskoninis augalas. Laukinių peletrūnų pasitaiko Sibire, Tolimuosiuose Rytuose. Valgiams suteikia malonaus aštrumo. Lapai ir jauni ūgliai, žali arba džiovinti, vartojami marinatams, salo­toms, padažams, acto antpilams daryti, agur­kams, grybams rauginti ir kaip įvairių valgių prieskonis. Smulkiai supjaustytų peletrūnų kartu su petražolių ir salierų lapais galima dėti į visas uždarytas sriubas, prieš paduodant valgyti. Žalių peletrūnų galima patiekti ir atskirai, kaip salotų lapų arba svogūnų laiškų. Valgiams pagardinti peletrūnų daug nereikia: 2—3 g džiovintų arba 25—30 g žalių patie­kalui.

Peletrūnai gerai auga vidutinio sunkumo puveningoje, silpnai rūgščios arba neutralios reakcijos dirvoje, saulėtoje vietoje. Dirva gausiai tręšiama organinėmis ir mineralinė­mis trąšomis.

Dauginami kerų dalijimu ir žaliais augi­niais. Sėklomis peletrūnų dauginti nepatarti­na, nes žydintys gali apsidulkinti kiečių žieda­dulkėmis. Todėl iš sėklų išauginti peletrūnai būna ne tokie kvapūs. 3—4 metų kerai dali­jami ir sodinami anksti pavasarį prieš atže­liant arba rugpjūčio pabaigoje, nupjovus lapus. Sodinimui atskiriama dalis šaknų su 2—3 pumpurais. Žaliais auginiais dauginama birželio mėnesį. Šakelės supjaustomos 10— 15 cm ilgio auginiais, lapai iki pusės nupjau­nami.

Auginiai sodinami 5 cm tarpais, 4—5 cm gyliu į inspektą arba šiltnamyje į dėžutes, pripildytas žemių mišinio (1 dalis komposti-nės žemės, 1 dalis smėlio), 20 cm storio sluoksniu. Tinkamiausia oro temperatūra au­giniams įsišaknyti yra 16—18°C. Kol auginiai įsišaknyja, pavėsinami, vėdinami, laistomi, purškiami vandeniu. Gerai prižiūrimų augi­nių šaknelės išauga per 10—14 dienų. Augi­niai į dirvą sodinami kitų metų pavasarį 60—70X40—50 cm atstumais ir gausiai palaistomi.

Kiekvienais metais tręšiama mineralinė­mis ir kas dveji metai rudenį organinėmis trąšomis. Per vegetaciją papildomai tręšiama amonio salietra. Sausrų metu laistoma. Vie­noje vietoje peletrūnai auginami 4—5 metus. Šakelės pradedamos pjauti, kai užauga 20— 25 cm. Pirmaisiais metais pasodintų peletrūnų šakelės pjaunamos tik rudenį, antraisiais augimo metais ir vėliau per vegetaciją pjau­nami 4—6 kartus, virš dirvos paliekant 10 cm ilgio stiebus.