TIKROJI LEVANDA (LAVANDULA ANGUSTIFOLIA MILL.)
Lūpažiedžių (Labiatae) šeimos daugiametis puskrūmis. Tai tipiškas Viduržemio jūros pakrančių augalas, kuris turi labai platų arealą. Tikroji levanda kultivuojama Gruzijoje, Kirgizijoje, Moldavijoje, Ukrainoje, ypač Kryme ir Krasnodaro krašte. Lietuvoje auginama darželiuose, tačiau retai.
Stiebas stačias, gausiai šakotas ir sudaro apvalainą 30-60 cm aukščio puskrūmį. Lapai linijiški arba lancetiški, labai siauri, lygiakraščiai, plaukuoti, pilkšvi arba žali. Ryškiai violetiniai žiedai po 3-5 susitelkę į menturius ir sudaro viršūnines pertrauktas varpas. Sėklos smulkios, tamsiai rudos, blizgančios. 1000 jų sveria apie 1 g.
Botanikos sodo kolekcijose tikroji levanda auginama nuo 1925 m. Dauginama sėklomis, kero dalijimu ir auginiais. Jos sėklos esti mažo daigumo (6%). Tačiau palaikius jas 48 paras žemesnėje temperatūroje ( + 3°C), daigumas padidėja iki 77%. Dauginant vegetatyviškai, geriausiai įsišaknija (86,5%) nesumedėję, žali auginiai. Mūsų klimatinėmis sąlygomis geriausias dauginimo laikas yra birželio pabaiga. Sėjama ir dauginama šiltadaržiuose, vėliau augalai sodinami į nuolatinę augimo vietą 30X60 cm atstumu.
Tikroji levanda vienoje vietoje gali augti net 10 metų. Gerai auga saulėtoje, apsaugotoje nuo vėjų vietoje ir gerai įdirbtoje, trąšioje dirvoje. Mūsų klimatinėmis sąlygomis, esant šaltesnei žiemai ir mažai sniego dangai, tikroji levanda nukenčia nuo šalčių, tačiau, apšalusias šakutes pavasarį apgenėjus, ji vėl greitai atželia ir gausiai žydi.
Ji sužaliuoja balandžio pabaigoje, pražysta liepos antroje dekadoje ir žydi iki rugpjūčio vidurio. Sėklos subręsta spalio pradžioje.
Tikroji levanda yra vaistinis augalas, tačiau turi ir prieskoninių savybių. Vartojami daugiausia žiedai ir kartais lapai. Žiedai pjaunami pilnai pražydę, nes tuo laiku juose esti daugiausia eterinio aliejaus (2,11-2,55%, o kai kuriuose net iki 5,33%). Žiedai džiovinami pastogėje ar kitoje vėdinamoje patalpoje. Iš vieno krūmo gaunama vidutiniškai 18-80 g orasausių žiedų.
Tikrosios levandos žiedai patiekalams suteikia savotišką prieskonį, tik juos reikia vartoti labai mažais kiekiais. Dedama į padažus, žuvų sriubas, apkepus, ypač tinka avienos patiekalams.
Eterinis aliejus vartojamas ne tik medicinoje, bet ir kvepalų bei muilo gamyboje.
Jos žiedai bei lapai stipriai kvepia, todėl dedami į spintas, kad neįsiveistų kandžių. Tikroji levanda vertinama kaip medingas ir dekoratyvinis augalas. Žiedai išskiria daug nektaro, iš kurio pagamintas medus esti švelnaus aromato ir priskiriamas pirmai rūšiai. Augalas yra gražios formos krūmas su puikiais lapais ir ypač puošnus butonizacijos bei žydėjimo metu. Tikroji levanda galėtų papildyti kalnų augalų sortimentą.