Vaistinė agurklė (prieskoniniai augalai)

VAISTINĖ AGURKLĖ (BORAGO OFFICINALIS L.)

Ežeininių (Boraginaceae) šeimos vienmetis augalas, kilęs iš Mažosios Azijos, Šiaurės Amerikos. Paplitęs Rytų eu­ropos dalyje, Kaukaze, Vidurinėje Azijoje, Vakarų Sibire. Lie­tuvoje agurklė auginama daržuose kaip prieskoninis ir medingasis augalas.
Stiebas stačias, 30-60 cm aukščio, šakotas, tuščiaviduris. Pa­matiniai lapai su sparnuotais lapkočiais, kiaušiniški arba pailgai lancetiški, viršutiniai bekočiai, pailgi arba pailgai lancetiški, pa­matais apkabina stiebą ir kraštais stiebu nusileidžia žemyn. Stie­bas ir lapai plaukuoti. 2iedai dideli, melsvi, nusvirę, susitelkę re­tuose, pamate lapuotuose suktukuose. Taurelė suskaldyta, vaisiams atsiradus, uždara. Sėklos juodos, pailgos, stambios. 1000 sėklų sveria 15-18 g.

Vaistinę agurklę galima auginti kiekviename darže, kurio dirva trąši ir kalkinga. Dauginama sėklomis. Sėklų daigumas 95%, ta­čiau po dvejų metų laikymo jų daigumas mažėja. 1 m2 apsėti rei­kia 4-6 g sėklų. Sėjama rudenį arba anksti pavasarį tiesiog į lysvę 25-30 cm tarpueiliais į 3-4 cm gilumo griovelius. Sėklos sudygsta per 10-15 dienų. Jeigu sudygsta gegužės pradžioje, tai pražysta birželio pabaigoje ar liepos pradžioje ir žydi iki rugpjūčio pabaigos ar rugsėjo pradžios. Jų žydėjimo bei sėklų brendimo periodas labai ištęstas; vieni žiedai dar skleidžiasi, kitų jau byra sėklos. Todėl, norint surinkti vaistinės agurklės sėklas, reikia, pir­mosioms sėkloms subrendus, augalus išrauti, išdėlioti plonai ant patiesalo pastogėje ir laikyti, kol subręs likusios sėklos.

Kadangi pribrendusios sėklos greitai byra, tai vaistinė agurklė užsisėja ir pati, todėl daigelius reikia tik paretinti arba, jei išdygę ne vietoje, persodinti.

Vaistinės agurklės žali lapai ir stiebai yra malonaus, agur­kus primenančio skonio, todėl dedami į patiekalus, kur reikalingas agurkų prieskonis. Jos žali smulkiai supjaustyti lapai vartojami atskirai arba dedami į įvairias salotas, mišraines ir ypač tinka šaltibarščiams.

Botanikos sode išaugintos vaistinės agurklės lapuose rasta nuo 66,12 iki 77,09 mg% vitamino C. Tokiu būdu vaistinė agurklė ne tik pagerina patiekalų skoni, bet ir pagausina juose vitamino C.

Kai kuriose šalyse agurklė vertinama kaip vaistinis augalas.

Bitininkai agurklę labai vertina kaip medingąjį augalą, nes bitės prineša apie 200 kg/ha medaus.