Vaistinis kietis (prieskoniniai augalai)

VAISTINIS KIETIS   (ARTEMISIA DRACUNCULUS L.)

Graižažiedžių (Compositae) šeimos daugiametis žolinis auga­las, kilęs iš Azijos ir Amerikos. Plačiai auginamas Vidurinėje ir Pie­tų Europoje. Ypač vertinamas Prancūzijoje ir JAV. Vaistinis kietis, dažniausiai vadinamas peletrūnu, dabar Lietuvoje auginamas daržuose.

Stiebas stačias, šakotas, plikas, medėjantis, 60-120 cm aukščio. Lapai sveiki, lancetiški, lygiakraščiai, pliki, 2,5-3 cm ilgio ir 4- 7 mm pločio. Graižai smulkūs, rutuliški, nusvirę. Žiedeliai balkšvi, susitelkę į lapuotas, vienašales kekes. Sėklos labai smulkios. Yra sterilių jo formų, kurių augalai yra aromatingesni.

Gerai auga saulėtoje vietoje, derlingoje, normalaus drėgnumo priemolio arba pakankamai humusingoje priesmėlio dirvoje. Ka­dangi vaistinis kietis užauga aukštas, tai jį reikia sodinti daržo kampe ar krašte, kad neužstotų kitų augalų, bet pats gautų pakan­kamai šviesos. Dauginamas kero dalijimu ir auginiais. Mūsų klima­tinėmis sąlygomis sėklos nesubręsta. Be to, iš sėklų išaugę auga­lai būna ne tokie kvapūs, todėl vaistinį kietį reikia dauginti tik vegetatyviškai. Kerelius dalyti galima rudenį arba anksti pavasarį. Auginiais dauginama birželio – liepos mėnesiais. 10-12 cm ilgu­mo auginiai įšaknydinami šiltadaržiuose. Geriausiai įsišaknija vir­šūnės (44%) ir pirmoji stiebo dalis po viršūne (40%). Labiau su­medėjusios stiebo dalys įsišaknija sunkiau (tik pavieniai auginiai). Sodinukai į dirvą sodinami 30X70 arba 40X60 cm atstumu. Vie­noje vietoje gali augti 4-5 metus, po to kerai dalijami ir persodi­nami į naują vietą.

Atželia balandžio pabaigoje arba gegužės pirmomis dienomis. Rugpjūčio mėnesį kai kurie augalai pradeda žydėti, tuomet nustoja augę. Žydi iki šalnų. Sėklos nesubręsta. Žiemoja gerai. Jo žolėje yra   0,5-0,8%   eterinio   aliejaus,   89,86  mg%   vitamino   C.

Žali ar džiovinti lapai bei stiebų viršūnėlės vartojamos kaip prieskonis salotoms, sriuboms, padažams, mėsos kepsniams, kiau­šinių, daržovių valgiams ir ypač tinka varškės patiekalams ir mari­nuojamiems ar rauginamiems agurkams.

Vaistinis kietis labai perspektyvus prieskoninis augalas mais­to pramonėje, ypač tinka Įvairiems marinatams, nes labai sušvel­nina acto skonį.

Turi gydomųjų savybių.