Mažalapė liepa

Mažalapė liepa – Tilia cordata Mill.

Lietuviški sinonimai : liepia, leipa.

Paplitusi beveik visoje Europoje ir Vakarų Sibire iki Irtyšiaus upės. Nuo senų laikų auginama Šiaurės Amerikoje.

Vaistams vartojami mažalapės ir didžialapės (T. platyphyllos Scop.), taip pat ir kitų mūsų respublikoje augančių liepų rūšių ir formų žiedai (Flores Tiliae).

Visos liepų rūšys išskiria daug nektaro ir yra dekoratyvios.

Liepa yra liepinių (Tiliaceae) šeimos, iki 25 m aukščio medis. Lapai 2-8 cm ilgio ir maždaug tokio pločio, tamsiai žalia apatine puse, širdišku, dažnai nesimetrišku pamatu. Žiedai gelsvai balsvi.

Žydi birželio-liepos mėn., vaisiai subręsta rugsėjo mėn., pra­deda kristi spalio mėn. 1000 vaisių sveria 26-33 g.

Auga derlingose, drėgnokose priesmėiio ir priemolio dirvose, miškuose, vandens telkinių pakraščiuose, pakelėse, sodybose, par­kuose. Gyvena 500-600 metų.

Miestuose, pakelėse, prie gamyklų, fermų, mechanizacijos dirb­tuvių augančių liepų žiedai būna užteršti ir vaistams netinka. Miškuose augančios liepos paprastai negausiai žydi, aukštos, to­dėl sunku nuo jų rinkti žiedus.

Liepas reiktų specialiai auginti vaistams (ir bitėms būtų geros ganyklos). Geriausia sodinti 10-12 m atstumu ir formuoti krū­mus, nuo kurių lengva būtų rinkti žiedus.

Žaliavos ruošimas. Žydėjimo metu sodo žirklėmis nukarpomos žydinčios plonos vainiko šakelės, nešamos į pavėsį ir rankomis nuskinami žiedai kartu su pažiedlapiais. Negalima laužyti šakų, žaloti žievę arba per daug karpyti šakelių nuo vieno medžio. Kas trečius metus karpomos liepos gausiai žydi.
Žiedai plonu sluoksniu džiovinami gerai vėdinamoje, nuo sau­lės apsaugotoje patalpoje arba apšildomoje džiovykloje ne aukš­tesnėje kaip 35 °C temperatūroje. Iš 10 kg žalių žiedų gaunama apie 3 kg sausų.

Sausi žiedai turi būti kekelėse (po 5-15 žiedelių), žalsvai gel­toni, malonaus kvapo. Drėgmės juose gali būti ne daugiau kaip 13%, žiedynų su kenkėjų ir ligų pažeistais pažiedlapiais arba pa­juodavusiais žiedais – ne daugiau kaip 4%, liepos lapų, ūglių ar­ba žiedynų su vaisiais be žiedų – 3%, mineralinių medžiagų – 0,1%, susmulkėjusių dalelių, praeinančių pro 3 mm skersmens sie­to angeles,- 3%, nubyrėjusių žiedelių arba žiedynų be pažiedla-pių – ne daugiau kaip 15%.

Sausa žiedų žaliava pakuojama po 50 kg į ryšulius ir laikoma sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje ant stelažų. Laikymo trukmė iki 2 metų.

Žiedų preparatai sukelia prakaitavimą, mažina temperatūrą, yra kaip dezinfekuojanti priemonė burnai skalauti.