Paprastasis putinas – Viburnutn opulus L.
Lietuviški sinonimai : putinas, irbenis.
Paplitęs visoje Europoje, Vakarų ir Vidurinėje Azijoje, Siaurės Afrikoje.
Lietuvoje po vieną kitą krūmą auginama sodybose, kapinėse, soduose, Santakoje, Švenčionyse, Tauragnuose.
Vaistams vartojama žievė (Cortex Viburni opuli), vaisiai (uogos) (Fructus Viburni opuli), kartais žiedai (Flores Viburni opuli) .
Žiedai medingi, vaisiais minta paukščiai. Pavasarį ir. rudenį augalai dekoratyvūs.
Putinas yra šeivamedinių (Caprifoliaceae) šeimos, 1,5-4 m aukščio krūmas. Sakutės šviesiai pilkos, plikos. Lapai triskiaučiai, rečiau penkiaskiaučiai, 5-10 cm ilgio ir 5-8 om pločio, stambiai dantyti. Žiedynas – kekė; kraštiniai žiedai belyčiai, viduriniai dvilyčiai, gelsvai balti. Vaisiai – raudoni, sultingi kaulavaisiai. 1000 kauliukų sveria 21-80 g.
Žydi gegužės pabaigoje, vaisiai subręsta rugpjūčio-rugsėjo mėn. Auga upių pakrantėse, drėgnuose miškuose. Sodybose, parkuose auginama paprastojo putino forma visai nevaisingais baltais arba rožiniais žiedais, sukrautais rutuliškuose žiedynuose. Ši forma dauginama tik vegetatyviškai ir gyventojų vadinama „gulbinu”.
Agrotechnika. Putinas mėgsta glėjiškus, dumblingus priemolius, ypač su pratekančiu vandeniu. Augalas paunksminis, tačiau gausiai dera tik gerai apšviestoje vietoje. Dauginamas krūmų dalijimu, jšaknidijant ūglius, ir kauliukais. Dauguma sėklų sudygsta antraisiais metais. Žydėti pradeda ketvirtaisiais penktaisiais metais. Dera kasmet pastoviai. Nuo vieno krūmo galima pririnkti 2-4 kg žalių vaisių.
Putiną kaip monokultūrą auginti neapsimoka, bet jis kaip dekoratyvus, sulaikantis eroziją ir sniegą, atsparus šalčiams tiktų šlaitams apželdinti.
Eksploatuoti galima kas 5-7 metai iškertant visus stiebus arba išgenint 5-7 mėtų senumo stiebus.
Žaliavos ruošimas. Žievė lupama juostelėmis pavasarį. Džiovinama atvirame ore, pastogėje arba džiovykloje iki 45 °C temperatūros.
Žievės juostelės turi būti 10-15 cm ilgio, iki 2 mm storio, išorinė pusė rusvai pilka, vidinė gelsva, silpno savotiško kvapo, kartoka. Drėgmės žaliavoje gali būti ne daugiau kaip 14%, medienos liekanų ir šakučių – 2%, žievės gabaliukų, trumpesnių kaip 10 cm,- 15%, iš jų gabaliukų, mažesnių kaip 1 cm,- 5%, organinių ir mineralinių priemaišų -po 0,5%, pelenų, sudeginus žaliavą,- ne daugiau kaip 5%’.
Iš 10 kg žalios žievės gaunama 3,5-4,0 kg sausos.
Sausa žievė pakuojama po 20-30 kg į ryšulius ir laikoma sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Tinka vartoti iki 4 metų.
Vaisiai renkami visiškai prinokę, sausi, nepažeisti, šviesiai arba tamsiai rausvi. Džiovinami pastogėje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 50-60 °C temperatūroje.
Sausi vaisiai turi būti susiraukšlėję, apvalūs, 0,5-1,5 cm skersmens, rausvai oranžiniai arba tamsiai raudoni, silpno kvapo, karčiai rūgštūs. Drėgmės juose gali būti ne daugiau kaip 15%, neprinokusių vaisių – ne daugiau kaip 4%, apdegusių, pajuodusių ir pažeistų – ne daugiau kaip 1,5%, kitų putino dalių – ne daugiau kaip 2,5%, organinių priemaišų – ne daugiau kaip 1%, mineralinių – 0,5%.
Švieži vaisiai pakuojami po 50 kg į medines statines arba po 16 kg į krepšius bei skylėtas dėžes ir laikoma 0°C temperatūroje.
Išdžiūvę vaisiai pakuojami po 30-40 kg į maišus ir laikomi sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje ant padėklų. Laikymo trukmė nenustatyta.
Žievėje yra 6,5% dervų, iki 2% rauginių medžiagų, organinių rūgščių (acto, izovalerijono, skruzdžių, sviesto), vaisiuose – iki 3% rauginių medžiagų, apie 3% organinių rūgščių, vitamino C, iki 32% invertuoto cukraus, sėklose – iki 21 % aliejaus.
Žievės ekstraktai vartojami nuo gausių ir skausmingų menstruacijų, taip pat kraujuojant iš gimdos. Nuoviru skalaujama burna esant gleivinės uždegimui. Vaisiai skatina šlapimo išsiskyrimą, vartojami nuo kepenų ligų, persisaldžius, žiedų antpilas – nuo išbėrimų.