Paprastoji jonažolė – Hypericum perforatum L.
Lietuviški sinonimai : brandažolė, Joniukas, kiautinė, kiauris, laurinžoiės, Marijos žoliukė, raudonukė, strudenėlis.
Paplitusi Vidurio Europoje, Rusijos teritorijoje (išskyrus arktines sritis), Mažojoje Azijoje, Irane, Mongolijoje, Kinijoje, Japonijoje, Šiaurės Amerikoje užnešta.
Vaistinei žaliavai renkama žolė (Herbą Hyperici), kuri vartojama arbatoms, tinktūroms bei preparatams gaminti, taip pat likerių gamyboje.
Morfologinės-botaninės savybės. Daugiametis jonažolinių (Hypericaceae) šeimos, 30-70 cm aukščio žolinis augalas. Šakniastiebis nestoras, gulsčias, smarkiai šakotas. Stiebas stačias, tiesus, apvalus, su 2 išilginėmis briaunomis, į viršūnę išsišakojęs, žalias, saulėtose vietose rausvai rudas, prie pamato su atžalomis, išaugusiomis iš šakniastiebio. Lapai priešiniai, pailgai kiaušiniški arba lancetiški, buki, 1-3 cm ilgio, 0,5-1 cm pločio, lygiakraščiai, bekočiai, viršutinė pusė žalia, apatinė melsvai žalia, su daugybe persišviečiančių liaukinių taškelių ir mažai juodų nepersišvie-čiančių taškelių. Žiedai susitelkę stiebų ir šakų viršūnėse, geltoni. Vaisius – pailgai kiaušiniška, tamsiai ruda trilizdė dėžutė. Sėklos smulkios, 1 mm ilgio, cilindriškos, tamsiai rudos, išilgai smulkiai akytos. 1000 sėklų sveria 0,10-0,14 g.
Žydi birželio-rugpjūčio mėn., sėklos subręsta rugpjūčio-rugsėjo mėn.
Lietuvoje dažna, auga sausuose šlaituose, pagrioviuose, dirvonuose, tarp krūmų miško pakraščiuose bei jaunuose pušynuose.
Agrotechnika. Jonažolei geriausiai tinka nudrenuoti priesmėliai ar priemoliai. Priešsėlis – nepiktžolėti žieminiai javai arba kaupiamosios kultūros. Priešsėlis patręštamas organinėmis trąšomis.
Dirva ruošiama kaip ir kitoms lauko kultūroms: rudenį giliai suariama, 1-2 kartus kultivuojama ir prieš pat sėją suakėjama, gerai išlyginama.
Jei priešsėlis nebuvo tręštas organinėmis trąšomis, tai prieš rudeninį arimą velėninį-jaurinį dirvožemį reikia patręšti mėšlu (30- 40 t/ha) arba mineralinėmis trąšomis (kalio 60, fosforo 90 kg/ha veikliųjų medžiagų). Pavasarį, sudygus pasėliui, tręšiama azoto trąšomis (60 kg/ha veikliųjų medžiagų). Antraisiais ir trečiaisiais auginimo metais pavasarį, kai pradeda želti, tręšiama mineralinėmis trąšomis (azoto, fosforo ir kalio po 60 kg/ha veikliųjų medžiagų). Pagrindinis tręšimas padidina derlių 20-30%, o tręšimas mineralinėmis trąšomis antraisiais ir trečiaisiais auginimo metais – 17-25%.
Jonažolė dauginama sėklomis. Sėklos pradeda dygti 5-6°C, tačiau geriausiai dygsta 20 °C temperatūroje. Daigai labai smulkūs, auga lėtai, todėl pirmaisiais auginimo metais reikia stropiai prižiūrėti.
Sėklas galima sėti rudenį, kartu su žiemkenčiais, ir anksti pavasarį. Pasėjus pavasarį, anksčiau sudygsta ir vešliau auga, tačiau antraisiais auginimo metais prilygsta pavasarinės sėjos augalams ir gaunamas toks pat derlius. Todėl mūsų respublikos sąlygomis geriau sėti anksti pavasarį, balandžio trečiąją-gegužės pirmąją dekadą. Sėjama eilėmis, 45-60 cm pločio tarpueiliais. Sėklos neįterpiamos, o tik privoluojamos, todėl labai svarbu pasėti į neperdžiūvusią dirvą.
Tik prasikalus daigams, pasėlis ravimas ir purenami tarpueiliai. Pirmaisiais auginimo metais ravima 3-4 kartus, tuo pat metu purenami tarpueiliai. Antrųjų ir kitų vegetacijos metų pavasarį nupjaunami likę pernykščiai stiebai, akėjama skersai eilių, purenami tarpueiliai. Vegetacijos metu pasėlis ravimas ir purenami tarpueiliai. Stengtis nepalikti aukštų piktžolių, kurios, patekusios į žaliavą, blogina jos kokybę.
Žaliavos ruošimas. Vaistinei žaliavai tinka 25-30 cm ilgio viršutinė augalo dalis su lapais ir žiedais. Žolė pjaunama per patį žydėjimą kertamosiomis mašinomis ar pjautuvais (paliekama nešakota stiebo dalis). Žolė tuojau pat džiovinama, nes krūvose greit kaista ir pajuosta. Džiovinama džiovyklose, vėdinamose pastogėse. Šildomose džiovyklose temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 40 °C . Iš 100 kg šviežios žolės gaunama apie 22-23 kg orasausės. Išdžiovinta žolė lengvai nukuliama, stengiantis nesusmulkinti stiebų.
Antraisiais ir trečiaisiais auginimo metais derlius nuimamas du kartus. Nupjovus žydinčias viršūnes, augalai greit atauga ir po 30-40 dienų vėl sužydi. Antraisiais auginimo metais priesmėlio dirvoje gaunama 40-50 cnt/ha orasausės žolės, kitų autorių duomenimis- 15-25 cnt/ha . Pjaunant žolę antraisiais auginimo metais du kartus, pasėlis išretėja ir trečiaisiais metais derlius būna mažesnis – apie 20 cnt/ha . Po trejų metų eksploatavimo plantacija labai išretėja ir ją reikia suarti.
Sėkloms išsiauginti parenkami geriausi sklypai (žolė juose žaliavai ruošti nepjaunama). Sėklos nunoksta pirmoje rugsėjo pusėje. Nupjauti sekiojai džiovinami pastogėse ir iškuliami. Sėklų derlius būna 1-4 cnt/ha . Pirmos klasės sėklos švarumas turi būti ne mažesnis kaip 90%, o daigumas – 80%; antros klasės – atitinkamai 88 ir 65%; III klasės – 85 ir 40% .
Išdžiūvusi žaliava kvepia balzamu, karstelėjusi, sutraukianti. Drėgmės joje gali būti ne daugiau kaip 13%, ekstraktinių medžiagų- ne mažiau kaip 25%, pelenų, sudeginus žaliavą,- ne daugiau kaip 8%, pelenų, tirpstančių 1% druskos rūgštyje,- ne daugiau kaip 1%, sutrupėjusių dalių, praeinančių pro 2 mm skersmens sieto angeles,- ne daugiau kaip 10%, organinių priemaišų – ne daugiau kaip 1% ir mineralinių – ne daugiau kaip 1% .
Sausa žaliava po 50 kg presuojama į ryšulius, o iškulta po 20 kg pakuojama į maišus ir laikoma sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Laikymo trukmė iki 3 metų.
Žaliavoje gausu flavonolų: hiperino (lapuose 1,6-2,6%, žieduose – 2,2%), rutino (lapuose 1,7-2,8%, žieduose 1,2%), hipericino, pseudohipericino, kvercitrino, izokvercitrino, chlorogeno ir kavos rūgšties. Žolėje taip pat yra eterinio aliejaus, į kurio sudėtį įeina terpenai, seskviterpenai ir izovalerijono rūgšties esteriai. Be to, yra rauginių medžiagų (lapuose 12-15%, žieduose 15-17%), iki 55 mg% karotino, organinių rūgščių, mineralinių medžiagų.
Jonažolės nuoviras vartojamas kaip dezinfekuojanti, sutraukianti ir priešuždegiminė priemonė, jo aliejumi gydomos sunkiai gyjančios žaizdos, stomatitai. Preparatai imaninas ir novoimani-nas tepalų ir tirpalų forma vartojami išoriškai. Jie turi antimikrobinių medžiagų ir stimuliuoja pažeisto audinio regeneraciją.