Pelkinis gailis

Pelkinis gailis – Ledum palustre L.

Lietuviški sinonimai : gailą, gailės, velnio šluotos.

Paplitęs Vakarų Europoje, išskyrus ruože palei [Atlanto van­denyne, Vidurio Europos šiaurinėje ir rytinėje dalyje, šiaurrytinėje Kinijoje, Šiaurės Korėjoje, Siaurės Amerikoje, Rusijos europinėje dalyje.

Vaistams vartojamos vienmetės žydinčios šakelės (Herbą Le­di palustris). Žiedus gausiai lanko bitės, tačiau gailių medus svaigina, veikia širdį, todėl prieš vartojimą jį reikia pavirti.

Gailis yra erikinių (Ericaceae) šeimos visžalis, 50-100 cm aukščio krūmas. Lapai lancetiški, linijiški, 7-50 mm ilgio ir 4 mm pločio, odiški, blizgančiu paviršiumi. Žiedai balti, rečiau rausvi, skėtiški.

_ Žydi gegužės-birželio mėn., vaisiai subręsta liepos-rugpjūčio mėn. Auga aukštapelkių pakraščiuose, užpelkėjusiuose spygliuočių miškuose, pajūrio smėlynų pušynėliuose.

Žaliavos ruošimas. Vaistams pjaunamos vienmetės 10 cm ilgio žydinčios viršūnės. Džiovinama gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje arba apšildomoje džiovyk­loje ne aukštesnėje kaip 30°C temperatūroje. Iš 10 kg žalios ža­liavos gaunama 3,2-3,5 kg sausos.

Žaliavą turi sudaryti jaunos žydinčios šakelės su lapais arba lapų, žiedų ir nedidelis kiekis neprinokusių vaisių mišinys. Stie­beliai turi būti kiek lenkti, rudi arba gelsvai rudi, viršūnėlės ap­sitraukusios rudu apnašu, būdingo kvapo, kartūs. Drėgmės ža­liavoje gali būti ne daugiau kaip 14%, stiebų – ne daugiau kaip 20%, iš jų dvimečių (sumedėjusių) -ne daugiau kaip 10%, mi­neralinių priemaišų-ne daugiau kaip 0,5%, pelenų, žaliavą su­deginus,- ne daugiau kaip 4%, iš jų netirpstančių 10% druskos rūgštyje – ne daugiau kaip 1 %.

Sausa žaliava pakuojama po 15-20 arba po 25 kg j perga­mentu išklotas fanerines dėžes ir laikoma šaltoje, gerai vėdinamo­je patalpoje ant stelažų atskirai nuo kitų vaistinių augalų žalia­vos. Laikymo trukmė iki 2 metų.

Pirmamečiuose lapuose yra iki 7,5%, antramečiuose-1,40%, pirmametėse šakelėse – iki 1,5%, antrametėse – iki 0,2%, žieduo­se- 2,3%, vaisiuose – 0,17% pelėsių kvapo eterinio aliejaus, ku­rio pagrindinę dali sudaro ledolis, palustrolis, cimolas, biciklinis alkoholis, geraniolio acetatas ir angliavandeniai. Lapuose yra gli­kozido arbutino, rauginių medžiagų.

Gailio preparatai palengvina atsikosėjimą, vartojami nuo kok­liušo, reumato. Jais naikinami vabzdžiai. Augalas nuodingas, var­tojamas tik gydytojui nurodžius.