Pelkinis gailis – Ledum palustre L.
Lietuviški sinonimai : gailą, gailės, velnio šluotos.
Paplitęs Vakarų Europoje, išskyrus ruože palei [Atlanto vandenyne, Vidurio Europos šiaurinėje ir rytinėje dalyje, šiaurrytinėje Kinijoje, Šiaurės Korėjoje, Siaurės Amerikoje, Rusijos europinėje dalyje.
Vaistams vartojamos vienmetės žydinčios šakelės (Herbą Ledi palustris). Žiedus gausiai lanko bitės, tačiau gailių medus svaigina, veikia širdį, todėl prieš vartojimą jį reikia pavirti.
Gailis yra erikinių (Ericaceae) šeimos visžalis, 50-100 cm aukščio krūmas. Lapai lancetiški, linijiški, 7-50 mm ilgio ir 4 mm pločio, odiški, blizgančiu paviršiumi. Žiedai balti, rečiau rausvi, skėtiški.
_ Žydi gegužės-birželio mėn., vaisiai subręsta liepos-rugpjūčio mėn. Auga aukštapelkių pakraščiuose, užpelkėjusiuose spygliuočių miškuose, pajūrio smėlynų pušynėliuose.
Žaliavos ruošimas. Vaistams pjaunamos vienmetės 10 cm ilgio žydinčios viršūnės. Džiovinama gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje arba apšildomoje džiovykloje ne aukštesnėje kaip 30°C temperatūroje. Iš 10 kg žalios žaliavos gaunama 3,2-3,5 kg sausos.
Žaliavą turi sudaryti jaunos žydinčios šakelės su lapais arba lapų, žiedų ir nedidelis kiekis neprinokusių vaisių mišinys. Stiebeliai turi būti kiek lenkti, rudi arba gelsvai rudi, viršūnėlės apsitraukusios rudu apnašu, būdingo kvapo, kartūs. Drėgmės žaliavoje gali būti ne daugiau kaip 14%, stiebų – ne daugiau kaip 20%, iš jų dvimečių (sumedėjusių) -ne daugiau kaip 10%, mineralinių priemaišų-ne daugiau kaip 0,5%, pelenų, žaliavą sudeginus,- ne daugiau kaip 4%, iš jų netirpstančių 10% druskos rūgštyje – ne daugiau kaip 1 %.
Sausa žaliava pakuojama po 15-20 arba po 25 kg j pergamentu išklotas fanerines dėžes ir laikoma šaltoje, gerai vėdinamoje patalpoje ant stelažų atskirai nuo kitų vaistinių augalų žaliavos. Laikymo trukmė iki 2 metų.
Pirmamečiuose lapuose yra iki 7,5%, antramečiuose-1,40%, pirmametėse šakelėse – iki 1,5%, antrametėse – iki 0,2%, žieduose- 2,3%, vaisiuose – 0,17% pelėsių kvapo eterinio aliejaus, kurio pagrindinę dali sudaro ledolis, palustrolis, cimolas, biciklinis alkoholis, geraniolio acetatas ir angliavandeniai. Lapuose yra glikozido arbutino, rauginių medžiagų.
Gailio preparatai palengvina atsikosėjimą, vartojami nuo kokliušo, reumato. Jais naikinami vabzdžiai. Augalas nuodingas, vartojamas tik gydytojui nurodžius.