Pipirmėtė – Meniha piperita L.
Lietuviški sinonimai : mėta, mėtra, šalmėtė, šaltmėtė, šalmėtrė.
Kultūrinis augalas, auginamas visame pasaulyje. Kartais pasitaiko sulaukėjusių. Europoje pradėta kultivuoti XVII amžiuje.
Pipirmėtės lapai (Folia Menthae piperitae) vartojami gydomosioms arbatoms, farmacijos ir parfumerijos pramonėje – eterinio aliejaus gavybai, maisto pramonėje – konditerijos gaminiams, likeriams aromatizuoti. Jie pagerina patiekalų kvapą ir plačiai vartojami kaip prieskonis. Be to, augalas medingas.
Morfologinės-botaninės savybės. Daugiametis notrelinių (Lamiaceae) šeimos žolinis augalas. Šakniastiebis šliaužiantis, šakotas, gulsčias, su ilgomis požeminėmis ir antžeminėmis palaipomis, bambliai apaugę kuokštinėmis šaknimis. Stiebas stačias ar kylantis, 30-100 cm aukščio, šakotas, keturbriaunis, dažniausiai tamsiai raudonas ar žalias, plikas arba apaugęs retais plaukeliais. Lapai kotuoti, 3-7 cm ilgio ir 1-2,5 cm pločio, nusmailėjusia viršūne, širdišku pamatu. Lapų viršutinė pusė plika, apatinė ties gyslomis kiek plaukuota, gausu eterinio aliejaus liaukų. Žiedai susitelkę stiebo ir šakų viršūnėse į tankius, pailgos galvutės ar varpos pavidalo žiedynus; pažiedės lancetiškos. Taurelė vamzdiška arba šiek tiek varpiška, violetinė, ilgesnė už žiedkočius. Vainikėlis šviesiai rausvas, balzganas ar rausvai violetinis, 4-5 mm ilgio. Vaisiai- pailgi, tamsiai rudi riešutėliai. 1000 jų sveria tik 0,065 g.
Žydi liepos-rugsėjo mėn., tačiau mūsų respublikos sąlygomis sėklų nemezga.
Lietuvoje dažnai auginama darželiuose, mokyklų bandymų sklypuose, Kauno botanikos sode ir gamybiniuose ūkiuose kaip žaliava vaistų pramonei.
Agrotechnika. Pipirmėtėms parenkamos lygios, su negiliu po-dirviniu vandeniu, neužpavėsintos, nepiktžoiėtos, derlingos, geros struktūros, lengvo priemolio ar priesmėlio, silpnai rūgščios arba neutralios reakcijos dirvos (pH 5,5-7,0). Neblogai auga nusausintuose ir pakalkintuose žemapelkių durpynuose. Netinka kalvotos vietos, smėlynai ir užpelkėję dirvožemiai. Priešsėlis gali būti kaupiamosios ar žieminiai javai.
Dirva ruošiama rudenį. Jei priešsėlis buvo kaupiamosios kultūros, užtenka rudenį suarti 18-20 cm gyliu. Po grūdinių kultūrų nuskutamos ražienos ir po 2-3 savaičių dirva giliai suariama. Prieš arimą tręšiama mėšlu (20-40 t/ha) ir mineralinėmis trąšomis – kalio 30-40, fosforo – 45-60 kg/ha veikliųjų medžiagų. Jeigu dirva mėšlu netręšiama, kalio išberiama 45-60, fosforo-™ 60-90 kg/ha. Azoto trąšos išberiamos augalams prigijus arba at-žėlus (po 90 kg/ha veikliųjų medžiagų). Pipirmėtėms svarbesnės yra azoto ir forforo trąšos, o kalio trąšos naudingos tik tose dirvose, kuriose jo yra nepakankamai (iki 7,0 mg/100 g dirvožemio). Anksti pavasarį dirva kultivuojama bei akėjama, o prieš augalų sodinimą daromos vagutės. Priemolio dirvožemyje galima rekomenduoti. Šakniastiebiai 4-10 cm gylyje, užauga iki 40 cm ilgio, balsvai violetiniai. Stiebas iki 105 cm aukščio, keturbriaunis, prie pamato 5-7 mm skersmens, standus, nelabai šakotas, violetinis. Lapai kotuoti, pailgai kiaušiniški, 8-10 cm ilgio ir apie 3,5 cm pločio, pjūkliški, tamsiai žali; ant stiebo vidutiniškai 27 poros lapų. Žydėti pradeda rugpjūčio viduryje. Nuo šakniastiebių pasodinimo iki žydėjimo praeina apie 100 dienų.
Kadangi dirbant dirvą išberiamos kalio ir fosforo trąšos, tai pirmaisiais auginimo metais augalai tręšiami tik azoto trąšomis, o antraisiais – išberiama azoto ir fosforo nuo 90 iki 180 kg/ha veikliųjų medžiagų. Azoto trąšas geriau išberti per du kartus: tik augalams prigijus arba atžėlus ir po 10-15 dienų. Priežiūra – purenti tarpueilius, naikinti piktžoles.
Pipirmėtė labiausiai nukenčia nuo rūdligės (Puccinla menthae Pers.). Dalis ligos pažeistų lapų nukrinta, o patekę į žaliavą pablogina jos kokybę. Kovoti su šia liga yra sunku, nes vaistinei žaliavai auginamų augalų negalima veikti cheminiais preparatais. Efektyviausia priemonė su šia liga – atsparių veislių parinkimas.
Nupjovus pirmąją žolę, papildomai tręšiama azoto trąšomis (50-60 kg/ha). Tada išauga geresnis atolas. Jis pjaunamas rugsėjo pabaigoje.
Nors pipirmėtė yra daugiametis augalas, tačiau auginama ne ilgiau kaip dvejus arba retais atvejais trejus metus. Po to veisiama nauja plantacija.
Išdžiūvę lapai turi būti tamsiai žali, aromatingi, maloniai šaldančio skonio. Žaliavoje pelenų, sudeginus žaliavą, gali būti ne daugiau kaip 12%, drėgmės – 14%, eterinio aliejaus – ne mažiau kaip 1%, stiebų ir žiedynų priemaišų – ne daugiau kaip 5%, labai smulkių dalelių – ne daugiau kaip 5%, organinių ir mineralinių priemaišų – ne daugiau kaip po 1 %.
Sausi lapai pakuojami į maišus ir iki išvežant j supirkimo punktus laikomi sausoje, vėdinamoje patalpoje. Laikymo trukmė iki pusantrų metų.
Lapų eterinio aliejaus pagrindinę dalj sudaro mentolis (41 – 65%), mentonas (9-25%), a-pinenas, p-pinenas 1-limonenas, di-pentenas, a-felandrenas, cineolis, pulegonas, acto bei valerijono rūgšties esteriai. Be to, lapuose yra iki 12% rauginių medžiagų, cukrų, organinių rūgščių, saponinų, glikozidų, pektininių medžiagų, karotino (40 mg%), vitamino C (134 mg%) ir mineralinių medžiagų.
Mūsų respublikoje auginamų pipirmėčių lapuose priklausomai nuo veislės eterinio aliejaus nustatyta 1,89-3,44%, į kurio sudėtį įeina 32,4-60,9% mentolio.
Gydomosioms arbatoms vartojami lapai, eterinis aliejus bei mentolis (kai kurių tinktūrų, valokordino ir kitų preparatų gamyboje). Be to, eterinis aliejus plačiai vartojamas maisto ir parfumerijos pramonėje.
Pipirmėčių lapų nuoviras bei jų preparatai skatina skrandžio veiklą, ramina skausmą, mažina dujų išsiskyrimą, slopina spazmus, mažina jautrumą, skatina tulžies išsiskyrimą, slopina pykinimą.