Raukšlėtalapis erškėtis – Rosa rugosa Thunb.
Lietuviški sinonimai: radastas, erškėtis, radasta, raukšlėtasis erškėtis, šipšingė.
Paplitęs Tolimuosiuose Rytuose, Kamčiatkoje, Sachaline, Korėjoje, Kinijoje, Japonijoje. Europoje ir Šiaurės Amerikoje pasitaiko sulaukėjusių.
Žali vaisiai (Fructus Rosae) vartojami kaip natūralus vitaminų koncentratas, taip pat įvairioms vaisių sultims, uogienėms, kompotams bei konditerijos gaminiams vitaminizuoti. Iš jų gaminami kai kurie vitamininiai preparatai – sirupas (Sirupus fructus Rosae), skystas ekstraktas (Cholosasum), milteliai (Pulvis fructus Rosae) -o iš sėklų – erškėčių aliejus (Olei Rosae), vainiklapiai vartojami parfumerijoje.
Morfologinės-botaninės savybės. Daugiametis, erškėtinių (Ro-saceae) šeimos, iki 2 m aukščio krūmas. Stiebai statūs, kartais kylantys, gausiai dygiuoti. Lapai sudėtiniai, 5-15 cm ilgio, sudaryti iš 5-9 lapelių. Lapeliai 2-6 cm ilgio ir 1,5-4,5 cm pločio, bukai dantyti, jų viršutinė pusė plika, tamsiai žalia, blizganti, raukšlėta, apatinė pilkai žalsva, plaukuota. Prielapiai platūs, smailiomis viršūnėmis, suaugę su lapkočiu. Žiedai 6-11 cm skersmens, pavieniai arba kekėse po 2-6 . Taurėlapiai 3,5-4,5 cm ilgio, lygiakraščiai. Vainiklapiai 5, raudoni, purpuriniai, kartais šviesiai rožiniai arba balti, kvapūs. Vaisiai (netikrieji) -uogos pavidalo, rutuliški, 3-4 cm skersmens, gelsvai oranžiniai, oranžiškai raudom arba raudoni. Kartais jų paviršius dygiuotas arba su balkšvais taškeliais – lenticelėmis. Vaisiaus minkštimas oranžinis, miltingas, saldžiarūgštis, sudaro 59,6-86,3% vaisiaus svorio, beklos (tikrieji vaisiai) gelsvos, vaisiuje jų esti 52-140; 1000 sėklų sveria 8,0-9,9 g. Vaisiaus vidus ir sėklos apaugę 1-3 mm ilgio balkšvais plaukeliais.
Žydėti pradeda gegužės-birželio mėn. ir žvdi iki pirmųjų stipresnių rudeninių šalnų. Lietuvoje savaime neauga. Auginamas parkuose, soduose, dar
želiuose, pakelėse. Sulaukėjusių yra Baltijos pajūryje, Kuršių manų pakrantėse, prie sodybų.
Agrotechnika. Augalas atsparus šalčiui, šviesamėgis. Jam parenkami priemolio ir priesmėlio dirvožemiai, lygios arba su nedideliu nuolydžiu, apsaugotos nuo vyraujančių vėjų vietos.
Dirva paruošiama rudenį. Prieš ariant patrešiama mėšlu, kompostu arba durpėmis (40-50 t/ha), fosforo ir kalio trąšomis (po 60-80 kg/ha veikiųjų medžiagų). Rūgštūs dirvožemiai kalkinami (3-6 t/ha klintmilčių).
Dauginama vegetatyviniu būdu (žaliaisiais auginiais, šaknų atžalomis ir sėklomis. Sėjamos vasarą tik išimtos iš vaisių sėklos arba anksti pavasarį 3-4 mėn. stratifikuotos. Vienam hektarui apsėti reikia 50 kg seklų. į nuolatinę vietą sodinami dvimečiai sodinukai.
Sodinama rudenį arba anksti pavasarį prieš pumpurų sprogimą į 40 cm gylio ir 40-50 cm skersmens duobutes. Prieš sodinimą į duobutę dedama 7-8 kg perpuvusio mėšlo, išberiama 40 g fosforo ir 20 g kalio veikliųjų medžiagų. Trąšos sumaišomos su paviršiniu dirvos sluoksniu. Sodinama eilėmis kas 3-4 m, tarp augalų 1,5-2 m atstumu. Pasodinti augalai apkarpomi (paliekama 15-20 cm aukščio). Vegetacijos metu purenami tarpueiliai, naikinamos piktžolės. Augalai kasmet tręšiami organinėmis (20- 30 t/ha) ir mineralinėmis trąšomis (fosforo 100-120, kalio 80 -120 ir azoto 35-70 kg/ha veikliųjų medžiagų). Organinės, fosforo bei kalio trąšos išberiamos rudenį, o azoto – anksti pavasarį. Sutankėję ir pasenę stiebai išpjaustomi, viename krūme paliekama ne daugiau kaip 10 tvirtų, jaunų stiebų. Genima anksti pavasarį iki pumpurų sprogimo.
Raukšlėtalapis erškėtis serga verticilioziniu vytuliu. Ligos pažeisti krūmai vasaros pradžioje pradeda gelsti, vysti, o vegetacijos pabaigoje dažniausiai visiškai nudžiuva. Rekomenduojamos tokios kovos priemonės: erškėčių plantacijas veisti tik tose dirvose, kur 4 metus nebuvo auginamos šiai ligai neatsparios kultūros – bulvės, pomidorai, lubinai arba liucerna (šių kultūrų neauginti ir erškėtyno tarpueiliuose); ligotus krūmus išrauti ir sudeginti; 20 cm gilumo žemės sluoksnį išvežti, o likusią dezinfekuoti 2% karbationo, formalino (praskiedus vandeniu 1 : 50) arba 0,15% fundazolo tirpalu (10 l/m2). Augalus, pripylus į duobutes naujos žemės, sodinti ne anksčiau kaip praėjus 20-30 dienų po dezinfekcijos.
Daug žalos erškėčiams padaro vaisius pažeidžiantieji kenkėjai-erškėtinė musė ir erškėtinis vaisėdis. Kenkėjų vikšrai minta vaisių minkštimu, sunaikindami jo iki 40%. Pažeistuose vaisiuose sumažėja ir kitų maisto medžiagų. Jie juoduoja, pūva ir būna netinkami vartojimui. Kovos priemonės: rudenį ir pavasarį suarti plantacijų tarpueilius, nurinkti nuo krūmų visus pažeistus vaisius ir sudeginti.
Žaliavos ruošimas. Vaisiai renkami visai prinokę su taurėlapiais ir tuojau pat perdirbami arba džiovinami. Prieš džiovinimą pašalinami taurėlapiai, vaisiai perpjaunami pusiau, išimamos sėklos, ypač stengtis nepalikti sėklų plaukelių. Džiovinama 80-100 °C temperatūroje. Neperpjautų, su sėklomis išdžiūvusių vaisių nutrinami taurėlapiai.
Iš 100 kg žalių vaisių gaunama 32-35 kg sausų. Išdžiūvusiuose vaisiuose turi būti ne daugiau kaip 15% drėgmės, kitų erškėčio priemaišų – 3%, pridegusių, patamsėjusių ir pažeistų vaisių – 1%, organinių ir mineralinių medžiagų -po 1%. Askorbino rūgšties vaisiuose turi būti ne mažiau kaip 0,3%, organinių rūgščių – 3%, pelenų, sudeginus žaliavą,- ne daugiau kaip 3%.
Žaliava pakuojama po 25-30 kg į maišus ir laikoma gerai vėdinamoje, sausoje patalpoje ant stelažų arba padėklų. Laikymo trukmė iki 2 metų.
Prinokusiuose vaisiuose yra 422,7-1252,0 mg% askorbino rūgšties, 500,9-1028,9 mg% vitamino P, 8,5-15,3 mg% karotino, 0,54-1,45% organinių rūgščių, 2,5-7,2% cukrų, 2,2-5,6% pektinų, 0,04-0,11% rauginių medžiagų, šiek tiek vitaminų K, Bb B2, sėklose -iki 200 mg% vitamino E, o vainiklapiuose- 0,02-0,05% eterinio aliejaus.
Vaisiai ir iš jų pagaminti preparatai vartojami nuo mažakraujystės, aterosklerozės, taip pat kaip profilaktinė priemonė nuo infekcinių ligų.
Vaisių nuovire reikia perkošti per trigubą marlę, kad neliktų plaukelių. Jie nerekomenduojami sergant diureze, esant dideliam skrandžio sulčių rūgštingumui, akmenligei ir opaligei, taip pat vartojant rusmenės preparatus.