Agurkai
Agurkų tėvyne laikoma Indija. Ten ir dabar auga laukinių agurkų. Manoma, kad Indijoje agurkus augino dar 3-ame tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Agurkus mėgo egiptiečiai ir graikai. Iki šiol išlikę agurkų su vynuogėmis piešiniai ant šventyklų freskų. Senovės romėnai ištisus metus augindavo agurkus šiltadaržiuose ir statinėse raugindavo taip pat, kaip ir dabar. Iš Viduržemio jūros pakrančių valstybių agurkai paplito po kitas Europos šalis, tačiau į Rusiją pateko ne iš Europos, o iš Rytų Azijos. XVI a. pradžios mūsų šalies žemės ūkio literatūroje jau randama žinių apie kultūrinius agurkus. Dėl švelnaus skonio, malonaus aromato visose šalyse agurkai buvo greit pamėgti, todėl nesusilaukė jokių prietarų, trukdančių jų plėtotei.
Dabar agurkai paplitę po visą pasaulį, auginami lauke ir šiltadaržiuose, vartojami ištisus metus. Agurkai vartojami švieži arba maišomi prie įvairių kitų daržovių salotų (svogūnų, pomidorų, ridikėlių, petražolių). įdaryti agurkai vartojami kaip antras patiekalas. Šeimininkės agurkus žiemai raugina, marinuoja, konservuoja, verda agur-kinę sriubą. Vasarą lietuviški šaltibarščiai su agurkais – mėgiamiausia sriuba. Maistingumu agurkai nepasižymi. Juose yra 97% vandens, ląstelienos, azotinių ir beazotinių medžiagų, iki 148 mg% kalio druskų ir šiek tiek vitaminų d, B1, B2, PP ir provitamino A. Nors jie nelabai maistingi, bet gerina apetitą, padeda organizmui geriau įsisavinti riebalus ir baltymus. Ypač kelia virškinimo liaukų sekreciją rauginti bei marinuoti agurkai, todėl žmonėms, linkusiems į nutukimą, agurkų daug valgyti nerekomenduojama. Rauginti agurkai nerekomenduojami sergantiems skrandžio ir žarnyno ligomis, ateroskleroze, hipertonine liga, kepenų ir inkstų ligomis bei turint širdies ydą.
Švieži agurkai padeda sergant lėtiniu vidurių užkietėjimu. Jie skatina šlapimo ir tulžies išsiskyrimą, todėl sultys rekomenduojamos gerti nuo pabrinkimų, atsiradusių dėl širdies ligų. Liaudies medicinoje šviežios agurkų sultys vartojamos kaip raminantis ir skausmą mažinantis vaistas.
Agurkus labai vertina kosmetologai. Sultimis valomas veidas nuo pigmentinių dėmių ir įdegimo, strazdanų bei spuogų. Riebiai veido odai tinka losjonas iš vienos stiklinės šviežiai sutarkuotų agurkų, užpiltų stikline degtinės. Po dviejų savaičių tyrelę perkoškime per marlę ir skysčiu tepkime veidą. Sausai veido odai agurkų sultis sumaišykime lygiomis dalimis su virintu vandeniu ir į 100 g skiedinio įpilkime šaukštelį glicerino. Agurkų sultys gaivina odą, todėl vasarą, kai stipriai prakaituojame, patrinkime odą perpjautu agurku.
Auginimo sąlygoms agurkai yra gana reiklūs (ypač šilumai ir drėgmei). Sėklos pradeda dygti 13-14 °C temperatūroje, tačiau greičiausiai sudygsta esant 25-30°C temperatūrai. Tokioje temperatūroje agurkai geriausia auga ir vystosi. Temperatūrai nukritus žemiau 15°C, agurkai nustoja augę. Jeigu žema temperatūra būna ilgesnį laiką – pradeda kristi moteriški žiedai. Jeigu ilgesnį laiką pabūna žemesnė kaip 10°C temperatūra – sutrinka ir vėlyvesnis agurkų vystymasis, o temperatūrai nukritus iki 0,5 °C šalčio augalai žūva.
Agurkų šaknys silpnos, daugiausia išsidėsčiusios dirvos paviršiuje, todėl reikia palaikyti pa stovią ir optimalią drėgmę. Ypač drėgmės reikia žydėjimo ir derėjimo metu. Tuo metu dirvai perdžiūvus, pradeda byrėti agurkų žiedai ir vaisių užuomazgos, vaisiai auga deformuoti, ypač blogėja jų kokybė, pasidaro kartūs, neskanūs. Dirvos įmirkimo agurkai taip pat nemėgsta, todėl juos reikia laistyti dažnai, bet saikingai. Geriausia santykinė oro drėgmė apie 90%.
Lauke agurkai sėjami gegužės mėnesio antroje pusėje, kai jau būna gerai įšilusi dirva (10 cm gylyje – apie 16°C). Pasėtos į šaltą dirvą agurkų sėklos išbrinksta ir supūva.
Sėklos išdėstomos 4-5 cm atstumu ir įterpiamos 3-4 cm gyliu.
Agurkų auginimas šiltnamyje. Sodinkime, kai dirvos temperatūra 10 cm gylyje ne žemesnė kaip 16°C šilumos, eilėmis 0,9-1,2 m atstumu, o tarp augalų – 20-25 cm. Pirmiausia dirvą palaisty-kime, padarykime duobutes, į jas pripilkime vandens, kai susigers – sodinkime daigus tokiu gyliu, kaip augo vazonėliuose. Praėjus 2-3 dienoms po sodinimo, agurkus virvele pririškime prie vielos, ištemptos 2,0-2,2 m aukštyje. Rišimo būdai parodyti 16 paveiksle. Augančius agurkus 1-2 kartus per savaitę apsukime aplink virvelę, pašalinkime ūsus bei ligotus lapus. Nuvytusius lapus skinkime, kai visai sudžiūsta lapkotis.
Dirvos paviršių purenkime ne giliau kaip 2- 3 cm, kad nepažeistume šaknų. Laistykime 20- 25 °C temperatūros vandeniu pirmoje dienos pusėje. Iki žydėjimo ir derėjimo pradžios laistykime mažiau, o derėjimo metu – gausiau.
Ar reikia papildomai tręšti, geriausia spręsti padarius analizes agrocheminėje laboratorijoje, bet tai ne visiems prieinama. Galima spręsti iš augalų požymių.
Trūkstant azoto trąšų, agurkų lapai būna šviesiai žali su gelsvu atspalviu, ypač gelsta apatiniai. Vaisių būna mažai, smulkūs, silpnai auga. Agurkų stiebai ploni, kieti, plaukuoti.
Trūkstant fosforo trąšų, lapai įgauna melsvai žalią spalvą, smulkūs, augalai silpnai auga, krenta žiedai ir užuomazgos.
Trūkstant kalio trąšų, lapai smulkėja, nors jų spalva būna tamsiai žalia. Lapo pakraštys būna šviesiai gelsvas, vėliau paruduoja.
Trūkstant magnio trąšų, lapai šviesėja, o lapų gyslos lieka žalios.
Pastebėjus trąšų trūkumo požymius, agurkus tręškime papildomai, į trąšų tirpalą daugiau dėkime tų trąšų, kurių trūkumo požymiai ryškesni. Mineralinių trąšų tirpalo koncentracija tuii būti ne didesnė kaip 0,5% (50 g trąšų į 10 1 vandens), iš jų azotinių trąšų koncentracija (amonio salietros ar kt.) neturi būti didesnė kaip 0,2% (20 g/10 1). Prieš tręšdami dirvą palaistykime.
Jei trąšų trūkumo požymiai didesni, tręškime purkšdami tirpalą ant lapų. Pro lapus augalai trąšas greičiau įsisavina, tiktai tuo atveju reikia silpnesnės koncentracijos: jauniems augalams – 0,15-0,2% (15-20 g/10 1), derantiems – 0,25- 0,30% (25-30 g/10 1).
Agurkai nemėgsta skersvėjų, todėl langus darykime šiltnamio viršuje, vėdinkime, kai oro temperatūra ne žemesnė kaip 22°C šilumos.
Agurkai
– kryžmadulkiai augalai, todėl jiems apdulkinti reikalingos bitės arba kiti vabzdžiai. Išimtį sudaro partenokarpinės (vienalytės) veislės, kurioms apdulkinimas nereikalingas. Kad šiltnamį lankytų bitės, jame pamerkime nuskintų žydinčių ievų arba alksnių šakučių. Jeigu bičių nėra, moteriškus agurkų žiedus apdulkinkime rankomis: nuskinkime vyrišką žiedą, nuplėškime nuo jo vainiklapius ir to žiedo kuokeliais palieskime 2-3 moteriškų žiedų (su vaisių užuomazgomis) piesteles.
Agurkų derlių skinkime kas antrą dieną, kartu nuskinkime ir pašalinkime iš šiltnamio ligotus vaisius.
Daugiau informacijos, kuri Jums gali būti aktuali : Agurku ligos
Straipsnis apie : agurkai.