
Daugiametės piktžolės
Daugiamečių piktžolių vystymosi laikotarpis užtrunka ilgiau kaip dvejus metus. Vadinasi, vienais metais sudygusios jos kitais metais dar negali žydėti ir pribrandinti sėklų.
Daugiametės piktžolės dauginasi sėklomis ir vegetatyviai — požeminėmis dalimis. Tačiau vegetatyvinis dauginimasis joms turi didesnę reikšmę kaip trumpaamžėms piktžolėms.
Šakniastiebiai, šakninės atžalos, stiebagumbiai, svogūnai yra tie požeminiai organai, kuriais šios piktžolės plinta žymiai greičiau negu sėklomis.
Paprastasis varputis (Agropyrum repens) yra daugiametė šakniastiebinė piktžolė, auganti tiek lengvesnės, tiek sunkesnės mechaninės sudėties dirvožemiuose, jei tik jie yra pakankamai purūs. Jis taip pat nepakenčia supuolusių dirvų, todėl daržovių pasėliuose, kur tarpueiliai yra nuolat purenami, jam susidaro pačios geriausios augti sąlygos.
Kiekviena šakniastiebio atkarpa, jei tik turi nors vieną pumpurą, sugeba duoti antžeminius auglius. Vadinasi, juo labiau susmulkinsime varpučio šakniastiebius, tuo daugiau dirvos paviršiuje išaugs naujų antžeminių auglių. Kada toks auglys išaugina 3—4 lapelius, jis iš savo krūmojimosi bamblio duoda naujus šakniastiebius, kurie, vėl kurį laiką paaugę žemėje horizontaliai, užsiriečia ir iš viršūninio pumpuro leidžia kitą antžeminį auglį. Štai kodėl daržovių pasėliuose, jei juose labai daug varpučio, kova su šia piktžole darosi tokia sunki, kad jos kitaip išnaikinti neįmanoma, kaip tik ravėjimu.
Dirvinė usnis (Cirsium arvense) — daugiametė šakniaatžali-nė piktžolė. Ji auga visokiose dirvose ir visuose pasėliuose, tik vengia sausų smėlinių ir žvyrinių žemių. Sėklos turi skristukus ir gali būti vėjo išplatintos. Mūsų sąlygomis dirvinės usnies sėklos dygsta pavasarį, kai dirva gerai įšyla, iš paviršinio 1—2 cm storio dirvos sluoksnio. Antrame savo gyvenimo mėnesyje usnies pagrindinė vertikali šaknis išleidžia horizontalias šonines šaknis. Jos tam tikrame atstume nuo pagrindinės šaknies pastorėja.
Šoninių šaknų sustorėjimai įgauna savybę vegetatyviškai daugintis: susidaro pridėtiniai pumpurai, iš kurių išauga šakninės atžalos — nauji antžeminiai stiebai. Tokias pačias atžalas gali pagaminti ne tik šoninių šaknų sustorėjimai, bet ir pagrindinės šaknies viršūninė dalis. Vadinasi, dirvinės usnies šaknys, net jų nesusmulkinus ar nesužeidus, yra vegetatyvinio dauginimosi organas. Kadangi pridėtinių pumpurų susidarymo vietoje pasigamina didelis skaičius, tai šakninės atžalos žemės paviršiuje pasirodo masiškai.
Dirvinė usnis dar gali daugintis ir požeminių organų dalimis — didesnėmis ar mažesnėmis atkarpomis, kai jos šaknys žemės dirbimo įrankiais supiaustomos ar sužeidžiamos. Tačiau atpiautų šaknų gabalėlių sugebėjimas įsišaknyti ir užauginti naujus stiebus ne visuomet vienodas. Vėlai rudenį ir anksti pavasarį, kol dar šaknyse sukrautos atsarginės maisto medžiagos neišeikvotos, o dirva drėgna, net ir nedidelės, kelių centimetrų ilgio šaknų atkarpos lengvai įsišaknija ir išleidžia daug antžeminių stiebų. Vidurvasaryje usnies šaknų atkarpos prigyja sunkiai. Todėl smarkiai usnimis užterštose dirvose reikia vengti vėlyvo rudeninio ir ankstyvo pavasarinio arimo, kad neprisiveis-tų dar daugiau usnių.
Panašios biologinės savybės, kaip dirvinės usnies, yra ir dirvinio vijoklio (Convotvulus arvensis).
Dirvinė pienė (Sonchus arvensis) yra dažnai pasitaikanti šakniaatžalinė piktžolė. Ji mėgsta daugiau drėgmės turinčius sunkesnius dirvožemius. Jos šaknys ne tokios galingos kaip usnies. Pagrindinė šaknis paprastai giliau kaip 50 cm nenueina. Beveik visa šoninių horizontalių šaknų masė pasiskirsto ariamajame sluoksnyje.
Dirvinės pienės šaknys labai trapios. Šaknų susmulkinimas skatina naujų antžeminių auglių ir naujų šaknelių susidarymą. Susmulkintų šaknų atkarpos dirvoje visu šiltuoju vegetacijos periodo metu užgyja gerai. Tik* labai smulkūs šaknų gabalėliai sausoje dirvoje sunkiai prigyja ir, nespėję sudaryti antžeminių auglių bei šaknelių, supūva.
Taip pat ir antžeminiai stiebai ar jų dalys, pasodinti į drėgną dirvą, lengvai prigyja ir įsišaknija. Todėl išravėtus pienės stiebus ir šaknis jokiu būdu negalima palikti čia pat dirvoje, bet reikia iš pasėlio išnešti ir sunaikinti. Dirvinė pienė yra viena iš įkyriausių daugiamečių piktžolių daržovių pasėliuose. Su ja reikia atkakliai kovoti visą vegetacijos laikotarpį, alinant šaknų sistemą ir neleidžiant sudaryti naujų antžeminių auglių bei Šaknų.
Dirvinė mėta (Mentha arvensis) auga vidutinio sunkumo dirvožemiuose ar net smėliuose, jei jie turi pakankamai drėgmės. Dauginasi sėklomis ir požeminėmis dalimis — stiebagumbiais. Dėl to ji priklauso stiebagumbinių piktžolių biologinei grupei. Dirvinė mėta žydi ir subrandina sėklas antroje vasaros pusėje. Jos dygsta peržiemojusios (pavasarį) labai lėtai. Todėl pagrindinis dirvinės mėtos dauginimosi būdas yrp dauginimasis požeminiais stiebagumbiais, kurių visa masė išsidėsto 20 cm storio viršutiniame dirvožemio sluoksnyje. Vienas gerai išsivystęs augalas gali duoti apie 200 gumbų. Stiebagumbiai yra šviesiai
gelsvi, 3—4 cm storio ir 5—28 cm ilgio, trapūs, sudėti iš paskirų segmentų. Jų sudūrimo vietose susidaro po 2 pumpurėlius, iš kurių, stiebagumbiui sulūžus į atskirus segmentus, išauga antžeminiai stiebai. Vadinasi, stiebagumbių smulkinimas skatina dirvinės mėtos vegetatyvinį dauginimąsi.
Tokią pat sandarą ir biologines savybes turi kita stiebagumbinė piktžolė — pelkinė notra (Stachys pa-lustris), auganti nerūgš-čiuose, tačiau drėgnesniuose, negu dirvinė mėta, dirvožemiuose.
Valgomasis krienas (Co-chlearea armoracid) sutinkamas gerai įtręštuose, senuose daržuose, kur yra įkyrus, sunkiai išnaikinamas augalas. Tatai sulaukėjęs kultūrinis augalas, galįs daugintis tiktai ve-getatyviai. Jo liemeninė šaknis gana giliai nueina žemėn. Plūgo ar kitų žemės dirbimo įrankių nupiauta šaknis išaugina didelį skaičių naujų auglių, kurie, pasiekę žemės paviršių, duoda ištisą lizdą plačių, didelių lapų, o vėliau ir stiebų. Atplautas šaknies kaklelis su lapais taip pat lengvai įsišaknija, o piūvio vietoje sudaro pumpurus ir išaugina naujus auglius. Valgomasis krienas gali daugintis ir šaknų atkarpomis. Visa tai labai pasunkina kovą su šiuo augalu, nes nei seklus, nei gilus vienkartinis arimas jo ne tik nesunaikina, bet dar daugiau pri-daugina. Kol pasėliuose valgomojo krieno dar nėra daug, geriausia jo židinius iškasti ir stropiai išrinkti visas šaknis. Sio augalo
masiško paplitimo atveju tenka lauką palikti juodu pūdymu, kad galima būtų atlikti sluoksninį dirbimą arba apsėti daugiametėmis pašarinėmis žolėmis.
Panašiai kaip valgomasis krienas dauginasi ir kitos liemenšakninės piktžolės — paprastoji kiaulpienė (Tarazacum officinate), panaminė rūgštynė (Rumex domesticus) ir kt.