Daržovių nuėmimo laikas

daržovės
daržovės

Daržovės yra nuimamos įvairaus subrendimo laipsnio. Tai priklauso nuo daržovių rūšies ir paskirties. Pavyzdžiui,  ūkiuose ankstyvosios bulvės yra nuimamos ne visai subrenduosios.  Jos turi mažiau krakmolo, ir odelė dar lengvai atsi­skiria nuo minkštimo. Tokios bulvės tinka tik greitam vartojimui. Ilgesniam laikymui skirtos bulvės nuimamos visiškai subrendu­sios, kai jos pasiekia būdingą tai veislei formą, dydį, sukaupia pakankamą kiekį krakmolo ir kitų maisto medžiagų. Agurkai, skirti maistui, nuimami tada, kai pradeda formuotis arba tik ką susiformuoja jų sėklos, pradeda byrėti nuo jų paviršiaus spygleliai. Sėkliniai agurkai nuimami žymiai vėliau, kai jų sėklos su­bręsta, odelė pageltonuoja, sustorėja.

Derliaus nuėmimo laikas atsiliepia daržovių kiekiui, kokybei ir jų technologinėms savybėms, kaip transportabilumui, išsilai­kymui. Ne visai pribrendusios daržovės yra mažesnės maistinės vertės, greičiau suvysta. Perbrendusios dažnai sutrūkinėja, kai kurių audiniai sumeclėja, o kartais jos prieš laiką sudygsta. Taigi nuėmimo laiką reikia derinti su daržovių subrendimu.

Daržovių yra trys subrendimo fazės: vartojimo, nuėmimo, arba techninė, ir fiziologinė, arba biologinė.

Vartojimo brandoje yra nuimamos visos tiesiogiai maistui skir­tos daržovės, taip pat ankstyvosios ir vėlyvosios bulvės. Šioje subrendimo fazėje produktai būna geriausios cheminės sudėties, spalvos, skonio, aromato. Vėlyvosios daržovių veislės, nuimtos šioje brandoje, geriausiai išsilaiko per žiemą.

Techninėje brandoje (ne visai pribrendusios) nuimamos kai kurių rūšių daržovės, skirtos tolesniam pervežimui, kurios turi savybę visiškai pribręsti, atskyrus jas nuo augalo (pvz., pomido­rai). Be to, šioje brandoje nuimamos kai kurios daržovės (agur­kai, pomidorai ir kt), skirtos perdirbimui (pvz., marinavimui). Daržovės, pasiekusios techninę brandą, jau būna normalaus dy­džio ir normalios formos. Maistinės medžiagos jose būna beveik visiškai sukauptos.

Fiziologinės brandos fazėje nuimamos daržovės, skirtos sėklai gauti.

Subrendimo laipsnis nustatomas organoleptiškai, pagal išori­nę išvaizdą (formą, dydį, spalvą), minkštimo konsistenciją, skonį, aromatą.