Petražolės

petražolės
petražolės

Petražolės,

salierinių šeimos dvimečiai augalai; yra lapinės ir šakniavaisinės. Lapinių petražolių užauga daug lapų, o šaknys būna plonos, šakotos. Šakniavaisinių petražolių šaknys storos, lygios arba mažai šakotos, lapai lygūs, karpyti. Petražolėse yra daug eterinių aliejų, dėl to jos kvapios. Lapai turi iki 10 mg% karotino (provitamino A), šak­nys — 35—64 mg% vitamino C. Iš lapinių petražolių auginamos lygialapės ir garbano­tosios, šakniavaisinių — ‘Sacharnaja’, ‘Uro-žainaja’ ir ‘Borovikskaja’. Žali ir džiovinti petražolių lapeliai vartojami salotoms, sriu­boms, įvairiems kitiems mėsos, žuvies, silkių, grybų, daržovių patiekalams, padažams, marinatams, aptepams, konservams paska­ninti ir papuošti. Petražolių šaknimis paska­ninamos sriubos, ypač sultiniai, mėsos, žuvies, grybų, daržovių patiekalai. Petražolės yra vertinga dietinė daržovė.

Petražolės gerai dera giliai įdirbtoje prie-smėlio arba lengvo priemolio gausiai puvenų turinčioje dirvoje. Sėjamos anksti pavasarį (ėmus augti rugiams) arba prieš žiemą. Sėk­los įterpiamos 1 —1,5 cm gyliu. Sėklos su­dygsta po 18—20 dienų. Petražoles galima pasėti vėlyvą rudenį, kai ima šalti. Sėklos beriamos į griovelius, padarytus lysvėse iš anksto, ir užpilamos nesušalusia (iš anksto pridengta) žeme. Paskui visas paviršius užbe-riamas   3—4   cm   storio   durpių   sluoksniu.

Išdygusias petražoles (kai susiformuoja 2—3 lapeliai) reikia retinti, patręšti, purenti tarpu­eilius, ravėti piktžoles, laistyti.

Lapinių petražolių lapeliai per vegetaciją pjaunami 2—3 kartus. Petražolės šalčiui iš­tvermingos, todėl paskutinieji lapai nupjau­nami ir šaknys iškasamos prieš užšąlant. Iš­kastas šaknis galima pasodinti į puodelius ar­ba dėžutes ir laikyti šiltnamyje arba virtuvėje ant palangės. Tuomet šviežių lapų galima turėti visą žiemą. Petražolių lapai, sudėti po 200—300 g į polietileninės plėvelės maišelius (jų viršų reikia 2 kartus užlenkti ir susegti sąvaržėle), šaldytuve švieži išsilaiko apie 2 mėnesius. Petražolių lapus patartina džiovinti ( Daržovių, vaisių ir uogų džiovinimas).

Šakniavaisinių petražolių derlius imamas tuo pat metu, kaip ir lapinių. Lapai nupjau­nami ir surenkami, o šaknys atsargiai iškasa­mos. Laikomos rūsyje dėžėse susluoksniuotos su smėliu arba prikastos darže dirvoje ir pri­dengtos eglišakėmis bei 20 cm storio durpių sluoksniu.