Ageratas

Ageratas
Ageratas

Ageratas (Ageratum houstonianum Mill. sin. A. mexicanum Sims)

Graižažiedžių (Compositae) šeimos augalas, kilęs iš Vidurio ir Pietų Amerikos (Peru, Meksika). Daugiametis, pas mus lauke nežiemoja. Mūsų klimato sąlygomis auginamas kaip vienametis,” 15—60 cm aukščio. Stiebas šakotas, plaukuotas. Lapai plaukuoti, ilgakočiai, kiaušiniški, rombiški arba širdiški. Žiedai mėlyni, žydri, balti arba rožiniai, smulkūs, sutelkti Į daugiažiedį rutulišką žiedy­ną. Žydi nuo birželio iki spalio mėnesio.

Ageratas tinka balkonams, klomboms, lysvelėms, bordiurams apsodinti ir vazonuose auginti, ypač žemaūgės jo formos: A. h. f. nanum ir A. h. f. pumilum.

Veisiamas sėklomis ir ūgliais. Sėklos sėjamos balandžio pra­džioje į dėžutes arba vazonėlius. Sudygsta per 10—15 dienų. Dai­gai pikuojami į šaltą inspektą 3X3 cm atstumu.

Veisiant ageratą ūgliais, rugsėjo pradžioje keletas motininių kerelių (iškastų iš augančių lauke) sodinami Į vazonėlius ir per žiemą, mažai laistant, laikomi vėsiame šviesiame šiltnamyje.

Ūgliai piaunami antrojoje vasario pusėje, sodinami į išplautą smėli arba smėlingą durpžemį dauginimo dėžėje ir laikomi 12—15° temperatūroje. Ūgliai įsišaknija per 5—8 dienas. Ageratą veisiant ūgliais, visada galima išlaikyti gryną spalvą ir veislę, tuo tarpu, veisiant sėklomis, to pasiekti negalima, nes ageratas leng­vai mišrinasi.

Daigai į nuolatinę vietą sodinami gegužės mėnesį, praėjus šal­nų pavojui, 18—20 cm atstumu. Mėgsta gerą, sunkesnę kalkingą dirvą ir saulėtą vietą.