Araukarijos

Araukarijos
Araukarijos

Araukarijos (Araucaiia excelsa R. )

Araukarinių (Araucariaceae) šeimos augalas, kilęs iš Australi­jos, Vienas gražiausių kambariuose auginamų spygliuočių, taisyklingai, horizontaliai išdėstytomis šakomis.

Araukarijos nemėgsta šilumos ir saulės kepinamos vietos. Gerai žiemoja šaltoje 5—8° temperatūros patalpoje, saikingai laistant. Luinoms araukarijoms reikia aukštesnės (8—14°) temperatūros. Vasarą araukarijas galima laikyti lauke (pusiau pavėsyje arba pa­vėsyje).

Vasarą laikomą kambaryje arba šiltnamyje araukariją reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių — kambaryje nuleisti ant langų užuolaidas, o šiltnamį užpavėsinti skydeliais.

Araukarijos persodinamos balandžio—gegužės mėnesiais. Perso­dinti reikia į kiek galint mažesnius vazonus su geru drenažu. Žemių mišinys sudaromas lygiomis dalimis iš viržinės ir lapinės žemės, trupučio pagulėjusio molio bei smėlio.

Jos veisiamos viršūniniais ūgliais ir sėklomis. Ūgliai plaunami rugpiūčio mėnesį ir sodinami į drėgną rupų smėlį, 20—25° tempera­tūros turinčioje dauginimo dėžėje po stiklais. Dauginimo dėžėje palaikoma pastovi drėgmė (labai svarbu, kad smėlis neperdžiūtų ir nebūtu perdaug šlapias).

Normaliai prižiūrint araukarijų ūglius, kitų metų sausio—vasa­rio  mėnesiais  susidaro kalius. Jam susidarius, ūgliai persodinami į mažus vazonėlius, pripiltus lokio žemių mišinio: 2 dalys, žemių ir 1 dalis smėlio, ir statomi atgal į dauginimo dėžę. Daigai iki gegužės vidurio dažniausiai išleidžia šakneles. Birželio mėnesį įsišakniją ūgliai sodinami į lysvelę lauke. Lysvelė turi būti paruošta iš lapinei bei viržinės žemių bei smėlio mišinio ir užpavėsinta. Taip prižiūri mos jaunos araukarijos iki rugpiūčio mėnesio išaugina vienų men­turį šakučių. Antrojoje rugpiūčio pusėje araukarijos sodinamos į 8—10 cm skersmens vazonėlius. Žemės mišinys duodamas toks pat, koks buvo lysvelėje. Po to vazonėliai sunešami į šiltnami arba kambarį, kuriame temperatūra esti 7—10°. Patalpą reikia gerai vėdinti.

Sėklomis araukarijos veisiamos rečiau. Sėklos sėjamos į mažus vazonėlius, pripiltus tokio žemių mišinio: 2 dalys viržinės žemės, 1 dalis smėlio ir truputis trintos medžio anglies. Sėklos pridengia­mos nestoru viržinės žemės ir smulkiai sutrintų samaninių durpių mišinio sluoksniu. Vazonėliai statomi į dauginimo dėžę. Sėkloms dygti reikia pastovios temperatūros (20—25°) ir normalios drėgmės. Šviežios sėklos sudygsta per 3—4 savaites.