Auskarėliai, širdelės

Auskarėliai, širdelės
Auskarėliai, širdelės

Auskarėliai, širdelės (Dicentra)

Aguoninių (Papaveraceae) šeimos augalas, kilęs iš Kinijos, Ja­ponijos, Šiaurės Amerikos, Sibiro, 30—80 cm aukščio. Stiebas stačias. Lapai dukart trilapiai. Žiedai rožiniai, širdies formos, nu­svirę, sutelkti viršūninėse ir šoninėse kekėse.

Gėlininkystėje yra žinomos dvi rūšys: amerikoniškieji auska­rėliai (D. formosa Walp.), kilę iš Šiaurės Amerikos, 30 cm aukš­čio, purpuriniais rožiniais žiedais, dailieji auskarėliai (D. spectabilis Lam.), kilę iš Japonijos, 80—100 cm aukščio, rožiniais su balta vidine puse žiedais.

Abi auskarėlių rūšys turi didelę dekoratyvinę vertę. Auskarė­liai sodinami grupėmis, pavieniui, klombose bei lysvėse ir sky­nimui.Mėgsta giliai perkastą, purią, trąšią dirvą ir pusiau užpavėsin-tą vietą. Neblogai auga ir saulėtoje vietoje. Auskarėliai

Auskarėliai veisiami sėklomis, dalijant kerą, atžalomis ir šak­nų gabaliukais. Sėklos sėjamos rudenį, tuojau nurinkus, į inspek­tą arba į daigyninę lysvę. Daigai pikuojami pusiau užpavėsin-toje vietoje 10 cm atstumu. Pirmąją žiemą juos reikia prideng­ti   medžių   lapais   arba eglių šakomis. Sėjinukai žydi trečiaisiais

metais.

Kero dalijimu ir atžalomis veisiama pavasarį ir rudenį. Šaknų gabaliukais veisiama birželio—liepos mėnesiais. Tam tikslui auska­rėlių šaknys piaustomos 10—20 cm ilgio gabaliukais, kurie sodi­nami į lengvą žemę inspekte 10 cm gyliu. Šaknų gabaliukai įsišak­nija ir pradeda augti per 3—4 savaites.

Į nuolatinę vietą auskarėliai sodinami rudenį arba pavasarį, 40—60 cm atstumu.