Balzaminas – spalvingasis sodų lyderis

Balzaminas yra ne tik kambarinė gėlė, bet ir sodininkų mėgiamas augalas, kuris džiugina akį ir pamalonina širdį. Šios gėlės sodo formų pasirinkimas yra labai platus, ir augalo įvairių formų lapeliai yra tik kuklus papildas prie rožinių, baltų, purpurinių arba raudonų šio augalo žiedlapių. Jūsų sodo dizaine balzaminas gali įsikomponuoti įvairiai: minimalistinėje aplinkoje jis gali puikuotis kaip žiedais apibertas krūmokšnis, o pakabinamas balzaminas pasitarnaus kaip įdomus angliško stiliaus komponentas.

Verbena, neužmirštuolės ir kvapusis tabakas – nuolatiniai vaizdingojo balzamino palydovai, pasitelkiami dekoruojant sodą rytietiškuoju stiliumi, ir kaip akcentas, kuriame visuomet puikiai dera margos spalvos. Balzaminas ryškiai žiūrisi ir kaip klasikinė pakabinama gėlė, ir kaip sodo alpinariumo akcentas, ypač kadagio ir zundos  fone.

Mėsingi ir stori stiebai gerai atskiria balzaminą nuo kitų vienmečių sodo augalų, o laiku nugnybiant ūglių viršūnes galima išauginti tarsi pasklidusį balzamino krūmą, nusėtą ryškiais pentinuotais žiedais. Neginčijamai teigiama sodo balzamino savybė ta, kad šis augalas ilgai – nuo birželio vidurio iki rugsėjo – džiugina savo žydėjimu. Be to, balzaminas prisitaiko prie bet kokios sodo vietos: jis gerai auga ir pusiau šešėlyje, nors gausiau žydi ryškioje saulėje.

Balzaminui reikalinga molinga, gerai humusu patręšta žemė, todėl smėlingą ir durpingą žemę, skirtą balzaminui pasodinti, reikia papildyti lygiomis dalimis juodžemio ir molio.

Augalo suvartojamos drėgmės kiekis priklauso nuo oro sąlygų: per vasaros karščius balzaminą reikia laistyti ne rečiau kaip 1-2 kartus per parą, paprastai rytais arba vakarais. O rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo mėnesį šio augalo laistymas suretėja iki 3-4 kartų per savaitę.

Sodo balzaminas jautrus temperatūros sumažėjimui, todėl jo sėklos sodinamos ne anksčiau kaip balandžio viduryje arba pabaigoje. Ankstyvuosius sėjinukus galima gauti šiltnamio sąlygomis.  Vasaros viduryje įmanomas ir balzamino dauginimas skiepūgliais, tai ypač aktualu tuo atveju, jei jūs planuojate šį ryškų augalą toliau auginti namų sąlygomis: net ir mažai juo besirūpinant balzaminas puoš jūsų kambarį iki pat vasaros.