Celiozija

Celiozija
Celiozija

Celiozija (Celosią)

Burnotinių (Amarantaceae) šeimos gėlė, kilusi iš Amerikos ir Pietryčių Azijos. Dėl savo žiedynų sudėties skiriama į: skiauterė­tąją celiozija (C. eristata L.) ir plunksniškąją celiozija (C, plumo-sa Hort. sin. C. pyramidalis plumosa Hort.),

Skiauterėtoji celiozija. Ji yra 30—40 cm aukščio. Stiebas sta­čias. Lapai kiaušiniški arba kiaušiniškai lancetiški, ryškiomis apa­tinių pusių gyslomis, žali arba raudoni. Žiedai smulkūs, raudonos, rožinės, oranžinės arba geltonos spalvos, sutelkti gaidžio skiaute­rės pavidalo žiedyne. Žydi nuo birželio mėnesio iki šalnų.

Įdomesnės yra žemaūgės celiozijos: var. nana Hort. Empress — lapai bei žiedai purpuriškai raudoni, 20—30 cm aukščio ir var. pumila keimesina Hort. Toreador — oranžiniais žiedais, 25 cm pločio žiedynas (skiauterė), 40 cm aukščio.

Plunksniškoji celiozija. Žiedynas puokštiškos šluotelės pavida­lo, 40—60 cm aukščio. Iš jų įdomesnės yra var. Thompsoni magni-, fica Hort.— raudonais, tamsiai ir šviesiai geltonais žiedais.

Abi celiozijų rūšys naudojamos klomboms, lysvelėms, bordiu-rams apsodinti, auginamos vazonuose, tinka puokštėms.

Mėgsta šiltą, nuo vėjų apsaugotą, saulėtą vietą ir trąšią dirvą. Celiozija veisiama sėklomis, kurios sėjamos kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje į smėlingą, gerai supuvusią lapinę arba mėšlinę žemę dėžutėse šiltnamyje arba inspekte. Daiginama ne žemesnėje kaip 15° temperatūroje. Sudygsta per 8—10 dienų. Sėk­los būna daigios 2 metus.

Daigai pikuojami du kartus: pirmą kartą, kai turi du pagrindi­nius lapelius, pikuojami į dėžutes arba inspektą, ir antrą kartą — į 7 cm skersmens vazonėlius. Į vazonėlius pikuojama po 1 daigą. Jauni daigai labai bijo per gausaus laistymo, todėl laistyti reikia labai rūpestingai. Kad daigai išaugtų vešlūs, geri, jie laistomi 1 kartą per savaitę praskiestomis karvių mėšlo srutomis arba mi­neralinėmis trąšomis.

Į nuolatinę vietą daigai sodinami antrojoje birželio pusėje, dai­gas nuo daigo 18—25 cm atstumu.