Cinerarija

Cinerarija
Cinerarija

Cinerarija (Cineraria hybrida Hort.)

Graižažiedžių (Compositae) šeimos, graži, žiemą ir anksti pava­sarį įvairiomis spalvomis žydinti gėlė, kilusi iš Kanarų salų. Cinerarijų žiedai primena mūsų laukines ramunes, todėl daug kas jas ramunėmis ir vadina.

Cinerarijos esti stambiažiedės ir smulkiažiedės, aukštaūgės ir žemaūgės. Veisiamos sėklomis. Tai mėgstamos ilgai žydinčios gėlės.

Cinerarijų sėklas galima sėli nuo gegužės iki rugpjučio menesio. Nuo sėjos iki visiško sužydėjimo trunka 8—9 mėnesiai. Sėjama į smulkią, smėlingą, seną lapinę žemę lėkštėse arba vazonėliuose, Sėklos pridengiamos žeme arba smėliu tuojau pasėjus arba tada, kai pradeda dygti. Iki sudygimo laikomos pridengtos stiklu, drėg­nai, šiltoje ir tamsioje vietoje. Daigams pasirodžius, stiklas nuima­mas ir jie statomi į šviesią vietą.

Pirmą kartą daigai pikuojami į smėlingą lapinę žemę dėžutėse.

Antrą kartą jie pikuojami į 5—8 cm skersmens vazonėlius, imant tokį žemių mišinį: 1 dalis lapinės, 1 dalis inspektinės, 1 da­lis velėninės žemės ir smėlio. Kai daigų šaknys vazonuose užima visą žemę, juos galima sodinti į inspektą arba į 12 cm va­zonus.

Trečią kartą persodinant, imamas toks žemių mišinys: 1 dalis lapinės, 1 dalis inspektinės, 1 dalis mėšlinės, 1 dalis velėninės ir smėlio. Laikui bėgant, bent kartą per savaitę cinerarijos palieja-mos praskiestomis galvijų srutomis.

Per visą vasarą iki vėlyvo rudens cinerarijas galima laiky­ti inspektuose. Nuo tiesioginių saulės spindulių inspektų lan­gus užpavėsinti ir gerai vėdinti. Orui atšalus, nakčiai langus uždaryti ir pridengti šiaudų pynėmis. Cinerarijos šalčio ne­pakelia.

Žiemoja šviesiame šiltnamyje 8—-10° temperatūroje. Mėgsta vėsų ir drėgną orą.