Daugiamečių ir svogūninių gėlių sodinimas ir priežiūra

DAUGIAMEČIŲ  IR SVOGŪNINIŲ  GĖLIŲ  SODINIMAS IR PRIEŽIŪRA

Daugiametėmis vadinamos tokios gėlės, kurios auga lauke toje pačioje vietoje daugiau kaip du metus, pvz. bijūnai, fliok­sai, rudbekijos, gvazdikai, lubinai, pentinai, rūtos, sinavadai ir kt. Daūgiametės gėlės sodinamos į gėlynus, klombas, lysve­les, masyvais, grupėmis ar pavieniui gazonuose. Labiausiai įprasta sodinti dekoratyvinių krūmų fone, arti jų. Jos puikiau auga ir žydi saulėtose, nuo vėjo apsaugotose vietose.

Dauguma daugiamečių gėlių į gėlynus sodinama pavasarį – balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje arba rudenį iki spalio vidurio. Svogūninės gėlės (tulpės, narcizai, lelijos hiacintai) sodinamos rudenį, kai jų stiebai išdžiūsta, o svogūnai subręsta. Didelėms daugiametėms gėlėms sodinti kasamos iki 60 cm gylio duobės. Sodinimui naudojama gera daržo žemė, sumaišyta per pusę su pūdiniais. Ja užpilamos sodinimo duobės 10 cm aukščiau gazono paviršiaus ir gerai suminama. Sodinamų gėlių stiebai nuplaunami, paliekant 10 cm kelmelius, šaknys paskirs­tomos simetriškai į šalis. Užbėrus žemėmis, suminama, pa­laistomą, paviršius supurenamas ir išlyginamas. Svogūninės gėlės sodinamos triskart giliau už svogūnų diametrą.

Daugiamečių gėlių priežiūra panaši į vienamečių. Tačiau kai kuo skiriasi. Tręšti jas pūdiniais geriau rudenį, padengiant žemę iki 7 cm sluoksniu, kurio dalis įterpiama purenimu. Dau­giamečių gėlių priežiūrai būdinga tai, kad jos laiko bėgyje iš­auga į didelius krūmus. Senstant jų lapai ir žiedai smulkėja, todėl periodiškai turi būti persodinamos. Persodinami krūmai skiriami, iš vieno padaroma keletas naujų. Kiekvienas skyrium gautas naujas krūmelis privalo turėti apie 6 stiebus arba pum­purus. Dažniau – kas 5-7 metus,- rekomenduojama perso­dinti flioksus, astilbijas, irisus. Nepatariama persodinti bijūnų, nes po to jie ne taip greitai pradeda gausiai žydėti.

Kasmet rudenį daugiamečių gėlių stiebai nuplaunami 15 cm aukštyje ir panaudojami pūdiniams gaminti. Kai kurios neti­piškos   daugiametės   gėlės,   pvz.   salvijos,   fuksijos,   dar   prieš rudenines šalnas persodinamos į puodus ir laikomos šiltnamiuo­se kaip motininiai augalai dauginimo reikalams. Gladijų svo­gūnai, kanų ir jurginų šakniagumbiai, begonijų gumbai po pir­mųjų šalnų iškasami ir laikomi sandėliuose 5° temperatūroje.