Flioksas

Flioksas
Flioksas

Flioksas (Phlox Diummondii LIook.)

Polemoninių (Polemoniaceae) šeimos augalas, kilęs iš Teksaso, Šiaurės Amerikos. Vienametis, 15—50 cm aukščio. Stiebas šakotas, plaukuotas. Lapai lancetiški arba kiaušiniški. Žiedai paprasti, vai­nikėlis 2—3. cm pločio, dažnai su akute viduryje arba žvaigždėti, surinkti į skėtiškos šluotelės žiedyną. Žydi baltais, rožiniais, raudonais, gelsvais, purpuriniais ir lelijiniais žiedais nuo birželio iki spalio mėnesio.

Gražesnės žemaūgės 15—20 cm aukščio veislės: nana compacta Hort. Defiance — ryškiai rožiniai žiedai; Die Schweiz — raudonais su balta akute žiedais; Blau-Weifi — mėlynais su baltu viduriuku žiedais.

Aukštaūgės veislės: giandiiloia Hort. Roter Tetra — tet-raploidinė, stambiažiedė forma, raudonais žiedais; M o n d-1 i c h t — geltonais žiedais; Red Moon — tamsiai raudonais su balta akute žiedais.

Žemaūgių veislių flioksai naudojami klomboms, lysvelėms, bor­diurams apsodinti ir vazonuose auginti, aukštaūgių veislių — gru­pėms gazonuose sudaryti ir skinti.

Flioksai mėgsta trąšią, purią dirvą ir saulėtą vietą. Nepaken­čia šviežio mėšlo ir sausos dirvos.

Veisiami sėklomis, kurios sėjamos kovo pradžioje į pusiau šiltą inspektą. Sėklos esti daigios 2 metus, sudygsta per 2—3 savaites. Daigai į nuolatinę vietą sodinami gegužės pabaigoje tokiu atstu­mu: žemaūgių veislių 15—20 cm, aukštaūgių 25—30 cm.

Žemaūgių veislių daigams, sodinamiems į nuolatinę vietą, rei­kia nugnybti viršūnėles, kad išaugtų šakoti ir vienodesnio ūgio, gausiai žydintys augalai.