Galtonija

Galtonija
Galtonija

Galtonija (Galtonia candicans Decne)

Lelijinių (Liliaceae) šeimos gėlė, kilusi iš Pietų Afrikos, 100-120 cm aukščio. Svogūnai stambūs, kartais net iki 10 cm skersmens. Lapai šviesiai žali. Žiedai balti, varpeliški, 6 cm ilgio ir 3 cm skersmens, sutelkti stambiame, retame kekes pavidalo žie­dyne. Žydi nuo rugpiūčio iki rugsėjo mėnesio.

Galtonija naudojama grupėms sudaryti gazonuose, mišriose daugiamečių lysvėse ir skynimui.

Ji mėgsta saulėtą vietą ir gerą sunkesnę laidžią dirvą. Svogū­nai i nuolatinę vieta sodinami balandžio mėnesį 10—15 cm gyliu. Tolesnė priežiūra tokia pat, kaip kardelio, montbrecijos.

Galtonija iškasama spalio pabaigoje. Stiebas ir lapai nuplau­nami, o svogūnai sudedami į dėžutes ir šiltnamyje, netoli apšildy­mo vamzdžių, 15—18°. temperatūroje apdžiovinami. Po to laikomi vėsioje, sausoje patalpoje.

Veisiama svogūnėliais ir sėklomis. Svogūnėliai nuo motininio svogūno atskiriami pavasarį ir sodinami į daigynmę lysvę 10—12 cm atstumu.

Sėklos sėjamos balandžio mėnesj. Daigai pikuojami 6 cm atstu­mu Rudenį svogūnėliai iš daigyninės lysves iškasami ir per žiemą laikomi taip pat, kaip ir suaugę svogūnai. Sejmukai žydi 2—3 metais