Gebenė

Gebenė lipikė (Hedera helix)

Gebenė yra populiarus dekoratyvinis augalas, vertinamas dėl savo sugebėjimo augti saulės neapšviestose vietose. Jos aprengia „žaliuosiais rūbais” neišvaizdžias sienas ir tvoras, gražiai auga pavėsinėse ir žiemos soduose.

Gebenė auga, stiebui slenkant ir įsitvirtinant naujai išauginamomis šaknimis, tačiau tai nėra augalas –  parazitas, ir ji paprastai nesugadina pastato sienųbei retai tampa grėsme kitiems medžiams. Laikas nuo laiko augalą reikia apkarpyti, kad jo šakos netaptų pernelyg sunkiomis, ypač po didelio lietaus ar susikaupus daugiau sniego.

Gebenė lipikė yra viena iš 15 pasaulyje sutinkamų šio augalo rūšių, gamtos sąlygomis auganti ir Lietuvoje.

gebene

Senovės Romoje, gebenė buvo intelektinių pasiekimų simbolis ir gebenės vainikais karūnuodavo poezijos konkursų nugalėtojus. Senovės Graikijoje vainikais taip pat buvo apdovanojami sporto varžybų nugalėtojai.

Žalsvai geltonais žiedais pražysta rudenį ir žydi iki ankstyvos žiemos.

Augalas yra paplitęs švelnesnio klimato zonose Šiauriniame pusrutulyje ir Australijoje.

Priklauso aralijinių (Araliaceae) šeimai.

Patalpoje geriausiai auga pusiau šešėlyje ir saulės šviesoje. Reikia stengtis, kad temperatūra patalpoje būtų aukštėsnė, nei 15 laipsnių C. Kuo žalesnė lapų spalva, tuo labiau šešėlyje gali augti augalas.

Gebenes reikia laistyti kambario temperatūros vandeniu. Pavasarį, vasarą, rudenį liejame saikingai, o žiemą – dar mažiau. Kovo – rugpjūčio mėn., kas savaitę augalą galima šiek tiek patręšti. Jei kambaryje yra šilta, gėlės yra purškiamos ir kasmet persodinamos.

Dauginama viršūnių auginiais, kurie lengvai šaknijasi vandenyje ir žemėje.

Jei oras per sausas, puola skydmariai, per šilta žiemojant – voratinklinės erkutės. Jei patalpoje yra per šilta ir per tamsu, išauga silpni ūgliai, kuriuos pavasarį  geriausia nupjaustyti.

Uogos labai karčios ir vidutiniškai nuodingos.