Gėlė raktažolė – gydo ir puošia

Raktažolė
Raktažolė

Lietuviai vis labiau vertina raktažoles. Jų ryškūs žiedai ne tik nuskaidrina pilką žiemos kasdienybę, bet ir pasižymi unikaliomis gydomosiomis savybėmis.

Sparčiai kylantį šių gėlių populiarumą patvirtina ir gėlininkai. Vien bendrovė „Žiežmarių gėlės“ šį žiemą spalvingų raktažolių užaugino penkis kartus daugiau negu praėjusįjį – per 70 tūkstančių.

Puošni gėlė neturintiems laiko

„Sakoma, kad šios gėlės atidaro vasaros vartus – jų ryškūs žiedai išsiskleidžia vieni pirmųjų, – sako daugelį metų raktažoles auginanti „Žiežmarių gėlių“ agronomė Virginija Budrevičienė. – Nors natūraliai mūsų šalyje auga tik dviejų rūšių – pavasarinės ir pievinės – raktažolės, visame pasaulyje jų priskaičiuojama maždaug 600 rūšių“.

Šis daugiametis augalas itin populiarus dėl paprastos priežiūros. Balti, geltoni, rožiniai, raudoni, mėlyni žiedai nėra lepūs, o pamerkti ilgai nenuvysta. Augalų žinovai juokauja, kad ši gėlė – idealus sprendimas tinginiams.

Lietuviai ypatingai mėgsta raudonus, geltonus ir mėlynus jų žiedus.

„Kambarinės raktažolės puošia namus, drėkina orą, sugeria kenksmingas medžiagas, o jų priežiūrai nereikia švaistyti laiko, todėl šios gėlės tinka ir itin užsiėmusiems žmonėms“, – teigia V. Budrevičienė.

Visų rūšių raktažolės nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, joms netinka smėlėtas dirvožemis. Tai pavėsio ir drėgnų vietų žolė. Raktažolei peržydėjus, nereikėtų suskubti ją išmesti. Paprastai ryškiomis spalvomis ji džiugina ne tik ankstyvą pavasarį, bet ir rudenį.

Ryškūs žiedai – vaistas nuo astmos

Spalvingas augalas dar mūsų senolių naudotas sergant kokliušu, astma, podagra, reumatas, kenčiant nuo galvos svaigimo, nuomario bei daugelio kitų negalavimų. Gydomosiomis savybėmis pasižymi ne tik žiedai, bet ir lapai, šaknys, stiebai.

Raktažolių lapuose yra 3 mg karotino, 2,5 proc. askorbino rūgšties. Žieduose šios rūgšties yra iki 4,7 proc. Juose gausu ir saponinų, flavoninių junginių. Norėdami išgauti geriausias gydomąsias gėlės savybes, žiedus turėtumėte skinti jiems išsiskleidus.

Žiemą nakčiai patariama išgerti karštos raktažolių žiedų arbatos, nes ji puikiai slopina peršalimą. Ją pagardinti galima liepžiedžiais, medetkomis, ramunėlėmis. Iš pavasarinės raktažolės pagaminti vaistai ypač veiksmingai padeda nuo kosulio ir viršutinių kvėpavimo takų ligų. Jais taip pat gydomas tracheitas ir bronchitas.

Itin vertingos ir raktažolių šaknys. Jose gausu glikozidų ir eterinių aliejų, todėl augalas ne tik maloniai kvepia, bet ir efektyviai gydo uždegimus.

Visose raktažolės dalyse yra 7 proc. mineralinių medžiagų, vitamino C, todėl išradingos virėjos jų negaili ir salotoms. Sakoma, kad šios gėlės lapuose yra rekomenduojama vitamino C dienos norma.

Informacijos šaltinis : www.vtv.lt